Ve zlínské zoo otevřeli největší voliéru v Česku

Foto: Archiv ZOO ZlínFoto: Archiv ZOO Zlín
Foto: Archiv ZOO Zlín
Co se děje 12. 7. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Ve zlínské zoo byla slavnostně otevřena největší ptačí voliéra v České republice. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Rekordně velká voliéra je navíc průchozí, takže návštěvníci mohou z bezprostřední blízkosti obdivovat hned šest druhů exotických ptáků. K těm nejvzácnějším patří největší papoušci světa ary hyacintoví. Kolekci chovaných druhů doplňují ary arakangy, ary vojenské, papoušci amazoňani pomoučení a blízcí příbuzní hrabavých – čáje obojkové a hoka pospolití.

Rozlehlá voliéra je součástí Guayanas. Zoo tak nově pojmenovala několik expozic v jihoamerické oblasti, které od loňského podzimu prošly výrazným „liftingem". Původní voliéru zoo rozšířila zhruba o třetinu. Rozměry současné voliéry jsou na délku 42 metrů, na šířku 12 metrů, výška se pohybuje od šesti do osmi metrů v souvislosti se svažitým terénem. Proměny se dočkala i vnitřní část voliéry. Přibyly nové vodní plochy, jezírko s potůčkem, které papoušci velmi rádi využívají ke koupání. „Naším záměrem bylo poskytnout papouškům především dostatečný prostor k létání. Jsem přesvědčen, že vidět tyto nádherné ptáky při jejich letu voliérou bude patřit k jedinečným zážitkům," uvedl zoolog Kamil Čihák.

Proměna oblasti Amazonie odstartovala na podzim 2017. Zoo zajistila revitalizaci vodních ploch v Amazonii a v nedalekém dětském koutku. Během čištění rybníků bylo odtěženo více jak 2 300 m3 bláta a nánosů, což představuje 230 plně naložených tater. Souběžně začala i přestavba expozic. „Rozhodli jsme se dopřát zvířatům daleko větší prostor a navíc rozšířit kolekci chovaných druhů. To platí například pro mravenečníky čtyřprsté a opičky tamaríny pestré. Zvětšili jsme i prostor pro kotuly veverovité, kteří nově obývající expozici i s čápy jihoamerickými," doplnil zoolog Kamil Čihák. Zoo upravila také samotné okolí expozic. Zajistila rozsáhlé výsadby palem, bambusů a kapradin nebo zhotovení nových zastřešených vyhlídek pro návštěvníky.

Dokončením Guayanas proměna Amazonie nekončí. Již letos zoo zahájí přípravu nové expozice, která ponese jméno Jaguar Trek. V letošním roce připraví projektovou část. „V minulosti byli k vidění téměř v každé zahradě, nyní v evropských chovech ubývají. Připravíme pro ně nadstandartní expozici o rozloze téměř 3 000 m2, využijeme členitost stávajícího terénu i rozmístěných kamenů," dodal ředitel Roman Horský. Pokud půjde vše podle předpokladů, zoo plánuje otevřít novou expozici pro jaguáry před začátkem hlavní sezony roku 2020.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam