O podobě náměstí Míru ve Zlíně rozhodne veřejná soutěž

Náměstí Míru ve Zlíně (Foto: MěÚ Zlín)Náměstí Míru ve Zlíně (Foto: MěÚ Zlín)
Náměstí Míru ve Zlíně (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 13. 7. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Zlín vyhlásil veřejnou architektonickou soutěž na proměnu náměstí Míru a jeho okolí. Z ní vzejde návrh, podle kterého bude nejrušnější prostor v centru města zmodernizovaný, řekl serveru Zlin.cz mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Soutěž bude mít dvě fáze. „Systém byl zvolený proto, že první kolo bude zaměřené především na ideu řešení celého návrhu a teprve ve druhém kole se postupně zpřesní tyto návrhy,“ uvedl Dvořák. Podle něj výhoda spočívá v tom, že porota může po prvním kole do vybraných návrhů zasáhnout a pokyny podnítit zpracovatele ke zpřesnění. Porota bude sedmičlenná a většinu budou tvořit odborníci. „Výsledky budou na konci letošního roku,“ uvedl vedoucí oddělení prostorového plánování Ivo Tuček.

Důvodů k modernizaci je několik. „Záměrem je nejen vylepšit vzhled náměstí Míru a přilehlých ploch, ale také řešení problémů s parkováním v centru. Zaměřená je i na neutěšenou plochu před kostelem sv. Filipa a Jakuba,“ řekl primátor Zlína Miroslav Adámek. Právě on je garantem přípravy modernizace náměstí a jeho okolí.

Současný vzhled náměstí je z konce 80. let minulého století. „Z hlediska funkčnosti a vzhledu je to už překonané. Nová podoba má být modernější a také vstřícnější k pořádání nejrůznějších akcí,“ informoval Dvořák.

Proměna se dotkne také koncepce zeleně a restauračních předzahrádek, prověřuje se i možnost podzemního parkování ve spolupráci se soukromými investory. „Jedním z důležitých prvků k řešení bude pódium a taky okolní ulice, tedy Rašínova a část ulice Bartošovy. Pozornost bude věnovaná i části třídy Tomáše Bati mezi náměstím a tržištěm,“ doplnil Tuček.

O modernizaci náměstí se mluví dlouho a má zastánce i odpůrce. Podle Dvořáka je tak zadání soutěže nestranné. Návrhy mohou být od takříkajíc zastavěných až po zarostlé. „Nechtěli jsme limitovat tvůrce v jejich přístupu. Pokud bychom toto téma zásadním způsobem omezili, jistě bychom si vyslechli kritiku,“ přiznal Adámek.

Náměstí Míru je centrem Zlína a dějištěm nejvýznamnějších akcí. Dříve se jmenovalo Hlavní a Masarykovo. V roce 1894 v domě číslo 63 zahájili podnikání Tomáš, Antonín a Marie Baťovi. Poslední zásadnější změna nastala v roce 2001, kdy z náměstí zmizely prodejní buňky.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam