V centru Zlína na Lorencově ulici má stát nový sedmipodlažní dům. Lidé z okolí se proti tomu bouří

Zde má vyrůst Rezidence Lorencová (Foto: ČÚZK)Zde má vyrůst Rezidence Lorencová (Foto: ČÚZK)
Zde má vyrůst Rezidence Lorencová (Foto: ČÚZK)
Co se děje 13. 7. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Místo travnaté zeleně prakticky uprostřed města bytový dům. Ten by měl vyrůst mezi ulicemi Lorencova a Bratří Jaroňků. Okolní obyvatelé se proti plánované stavbě bouří. Nechtějí přijít o kus travnaté plochy a vadí jim i fakt, že nová bytovka má vyrůst v těsné blízkosti jejich domů.

 „Byli jsme rádi, že je v centru města stále taková krásná zeleň, kde si chodí hrát i školky, ale místo toho nám tu teď pod okny budou jezdit auta, lidé z nižších pater budou mít přímo před očima zdi, a vše půjde vniveč,“ zlobí se jedna z obyvatelek činžovního domu v centru města Zdena Dvořáčková. „Nechápu, jak někdo mohl povolit postavit mezi dvěma domy, jenom pár metrů od sebe další,“ kroutí nevěřícně hlavou další muž, který ale nechtěl zveřejnit své jméno. „Nikomu z nás se to nelíbí. To tady není v okolí dost opuštěných domů, které by se daly přestavět? To se musí zastavět prakticky poslední zelená plocha v centru města, navíc takto těsně blízko dvou domů?,“ podotkl další místní obyvatel Milan Butnikošarovski.

Nejenom jemu, ale i dalším stovkám lidí totiž vadí, že na zelené ploše mezi Lorencovou ulicí a Bratří Jaroňků vyroste sedmipodlažní dům s parkovištěm, takzvaná Rezidence Lorencová. „Teď tu místo zeleně budeme mít staveniště, budou sem najíždět stavební stroje, což by mě zajímalo kudy, když tu je jen malá ulička, kde parkují auta, zruší nám tu i chodník a bůh ví, co dalšího nás ještě čeká. Nikdo s námi nic neprojednal, pouze nám došlo oznámení o zahájení stavebního řízení. Lidé jsou z toho tady nešťastní,“ posteskla si dále Zdena Dvořáčková.

Ona i stovky dalších lidí už i podepsali petici, která leží od února na zlínském magistrátu. „V současné době s již zrealizovanou majetkovou směnou není možné ze strany města samosprávy do řízení jakkoliv autoritativně zasáhnout, správní řízení vede státní správa, na tu se petice nevztahují,“ vysvětlil mluvčí městského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Jde totiž o to, že pozemek, na kterém má dům o rozloze 12,9 x 19,1 m stát, patří soukromé firmě, respektive společnosti Rezidence Lorencová, jejíž jednatelem je podnikatel Daniel Tkáč. Město pouze vyměnilo část pozemku, kde má podle plánu stát část nového domu, s parcelou, která je součástí Lorencova parku. A to bylo podle mluvčího Zdeňka Dvořáka pro město výhodné. „V daném území byla realizovaná směna mezi městem a soukromými osobami. Město poskytlo do směny pozemek o výměře pouze 40 m2, a za to získalo do vlastnictví pozemek o výměře 306 m2. Pozemek, na kterém má být výstavba bytového domu realizována, není a nebyl majetkem města, vlastníkem byly soukromé osoby,“ vysvětloval dále mluvčí radnice. Město tak výměnou získalo do vlastnictví cíp pozemku, který zůstane po výstavbě nového domu, sousedit bude s novým parkovištěm.

Redakce Zlin.cz se zkontaktovala s podnikatelem Danielem Tkáčem. Ten prý vůbec netušil o tom, že mezi místními obyvateli panuje až taková nevole. „Chápu, že realizace stavebních projektů je vždy spojena s obavami stávajících obyvatel. Proto jsme připraveni setkat se s nimi, prodiskutovat jejich připomínky, obavy a vynasnažit se těchto informací využít k bezproblémové realizaci a soužití,“ ubezpečil a dodal. „Plocha je územním plánem města schválena pro výstavbu, pokud by zde nestavěla naše společnost je velmi pravděpodobné, že by stavěla jiná,“ doplnil Daniel Tkáč.

Lidé z okolí se prý v žádném případě nemusejí obávat zvýšeného hluku či dalších problémů. „Všeobecně mohu říct, že se naše společnost chová co nejvíce ekologicky a ohleduplně. Park nebude stavbou vůbec dotknut. Co se týče obav z hluku, pak předpokládáme provádění stavebních prací v běžné pracovní době a budeme dbát na dodržování všech podmínek stanovených zákonem, abychom nepřekračovali limity hluku či prašnosti,“ slibuje jednatel společnosti.

U plánované stavby v současné době probíhá stavební řízení. I proti němu už obyvatelé dotčených domů podali stížnost. Teď čekají, jak dopadnou. „Jinou možnost, jak se bránit už nemáme. A pokud to bude možné, budeme vznášet další a další námitky a stížnosti,“ podotkla ještě Zdena Dvořáčková.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam