Bývalá zlínská advokátka zpronevěřila takřka 100 milionů korun

Co se děje 16. 7. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Takřka sto milionů korun měla svým klientům „ztopit“ sedmačtyřicetiletá zlínská advokátka M.T. Mezi podvedenými jsou desítky lidí a firem. Žena se u zlínského krajského soudu zpovídá z podvodu a zpronevěry a hrozí jí až desetileté vězení.

Sedmačtyřicetiletá zlínská advokátka M.T. měla převážně v letech 2007-2012, přijímat od svých klientů peníze do advokátní úschovy. Šlo řádově o desítky tisíc korun až po několik milionů. Celkem měla připravit desítky lidí dohromady o bezmála 100 milionů. „Svěřili jsme ji celkem 880 tisíc korun, s tím, že do pěti dnů měla část peněz převést na účet mého manžela a tutéž částku na můj bankovní účet, zbytek jako daň z převodu nemovitosti finančnímu úřadu. Dodnes se tak nestalo. Několikrát jsme ji urgovali, vyzývali, ale pokaždé se na něco vymluvila. Jednou k nám přijela domů a přinesla nám potvrzený a orazítkovaný doklad o převodu. Jenomže peníze jsme pořád neměli. Daň jsme museli zaplatit nakonec sami, půjčili jsme si na to od dcery. Nakonec jsme se obrátili na policii,“ vypovídala jedna z poškozených klientek této zlínské advokátky. A podobně dopadli i další lidé. Advokátka ale nakonec začala přeci jenom splácet, ale dodnes dluží lidem více než 4 miliony korun. Z advokátní komory byla před dvěma lety vyškrtnuta.

Na co vše M.T peníze použila, nechtěla obžalovaná žena nijak specifikovat. „Je mi to velmi líto, celá ta situace, která se stala. Způsobilo mi to nemalé psychické problémy, proto odkazuji na to, co jsem vypověděla v přípravném řízení,“ uvedla žena s tím, že žádá soud, aby se dalších líčení ze zdravotních problémů nemusela zúčastňovat. Ale ani v přípravném řízení nebyla o moc hovornější. „Do celé situace jsem se dostala tím, že jsem větší část peněz půjčila B.P., které mi nevrátil a já tak další finance musela řešit penězi klientů. Propadla jsem alkoholu, vůbec jsem nevnímala dění kolem mé osoby. Nakonec jsem se musela léčit na psychiatrii,“ uvedla při vyšetřování.

Že měla advokátka problémy s alkoholem dokazuje i fakt, že ji před pěti lety policie ve Zlíně na Gahurově ulici přistihla, jak řídí s 2,4 promile v krvi. V době, kdy ji policisté zastavili, byla teprve jedna hodina po poledni.

Do nemalých potíží se však dostal i její manžel. Ten nakonec kvůli jejím dluhům skončil také u soudu. V jedné z významných kroměřížských firem, kde působil jako ředitel, totiž zpronevěřil více než 4 miliony korun. Těmi měla jeho manželka „zalepit“ část svých dluhů. Oba manžele nakonec soud potrestal podmínkou.

Muž, o kterém bývalá advokátka tvrdila, že kvůli němu se dostala do celého finančního kolotoče, nyní sám sedí ve vězení za milionové podvody. Policii se podařilo prokázat, že od advokátky vylákal nejméně 11 milionů korun. Tyto peníze měly ve velké míře skončit v hazardu. Muž ale u soudu nebude, od prvopočátku totiž odmítl k celé věci cokoliv říct. „Řekl mi, že jestli chci mít kde bydlet a mít co do pusy, ať držím hubu a krok. Peníze chodily na můj účet, ale já se o to nesměla starat. Jenom jsem je na jeho příkaz musela vybrat a dát mu je,“ vypověděla tehdejší přítelkyně B.P, která více o podivném „podnikání“ svého partnera nevěděla.

Soud pokračuje i v dalších dnech, kdy budou vyslechnuti svědci. Bývalé advokátce hrozí vězení v rozmezí 5-10 let. Zlínský soud se před několika lety zabýval obdobnou kauzou, a to advokáta Milana Holomka. Ten svým klientům zpronevěřil více než čtvrt miliardy korun. Peníze údajně "utopil" ve svých špatných investicích. Holomek si v současné době odpykává devítiletý trest ve vězení.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam