Obyvatelé Zlína si mohou na nádraží prohlédnout unikátní Prezidentský vlak

"Prezidentský vlak" na zlínském nádraží (Foto: MěÚ Zlín)"Prezidentský vlak" na zlínském nádraží (Foto: MěÚ Zlín)
"Prezidentský vlak" na zlínském nádraží (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 17. 7. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Na vlakové nádraží ve Zlíně přijel včera speciální Prezidentský vlak, lidé si ho mohou prohlédnout ještě v úterý v době od 10.00 do 17.00 hodin. Je složen z železničních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Vypravením speciálního vlaku přispívají Národní technické muzeum a České dráhy k oslavám 100. výročí založení Československa. Město Zlín mělo o zařazení na seznam stanic, kde se vlak objeví, velký zájem. „Vidět jednotlivé ,prezidentské vozy´ bylo opravdu zajímavé. Už jen z uzpůsobení jednotlivých vozů je patrné, že například salónní vůz T. G. Masaryka byl mnohem více koncipován na práci během cest, než salónní vůz Františka Ferdinanda d'Este, u kterého třeba pracovní stůl byl dodělán až následně místo původního obývacího ,pokoje´ s křesly," konstatoval po prohlídce náměstek primátora Jiří Korec. „Prezidentský vlak rozhodně stojí za zhlédnutí. Zajímat bude milovníky historie, železnice i děti," připojila se náměstkyně primátora Kateřina Francová.

Souprava, vedená vlakovou parní lokomotivou Rosnička, je složena ze salónního vozu T. G. Masaryka z roku 1930, salónního vozu Františka Ferdinanda d'Este z roku 1909, používaného i československými prezidenty, a ze salónního vozu vyrobeného pro československé prezidenty v roce 1968. Připojen bude také vůz z roku 1931 s celokovovou skříní, dokládající snahy o zrychlování železniční dopravy na meziválečných ČSD. V tomto voze bude umístěna výstava prezentující cestování československých prezidentů po železnici. Na postrku bude řazena lokomotiva vyrobená libeňským závodem ČKD Praha roku 1967.

„Jízdou Prezidentského vlaku připomínáme sté výročí založení Československa jako moderního společného státu Čechů a Slováků. Salónní vozy zařazené ve vlaku, který bude prezentován v českých i slovenských městech, sloužily československým prezidentům v několika etapách a jsou s nimi spojeny významné události. Např. v květnu 1945 se vracel vozem Aza 1-0080 do Prahy prezident Beneš s chotí, vozem 51 54 89-80 001-8 zase cestoval v říjnu 1968 z Bratislavy do Prahy na oslavy 50. výročí založení republiky a ustavení federace prezident Ludvík Svoboda. Zajímavé informace o cestách prezidentů přiblíží návštěvníkům výstava umístěná v jednom z vozů Prezidentského vlaku," dodal k projektu Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam