Sportu zdar a chirurgovi v kopačkách zvlášť

Foto: Archiv Jana BialkaFoto: Archiv Jana Bialka
Foto: Archiv Jana Bialka
Sport 20. 7. 2018 | Autor: Jan Čada

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - A pak prý, že Češi neumějí pořádně kopnout do míče a mezi světovou smetánku nepatří. Platí to možná v krutém srovnání se světovou špičkou pro české profíky, jimž  začíná nejvyšší soutěž, ovšem naši lékaři v kopačkách, to je skutečná extratřída.

Potvrdit to zajisté může mladý třicetiletý chirurg Uherskohradišťské nemocnice Jan Bialek. Kdybyste mu nahlédli do soukromí, najdete tři zlaté medaile a k tomu jednu stříbrnou ze světových šampionátů lékařských týmů. Ten poslední skončil před pár dny v Praze. Naši doktoři nejrůznějších odborností spojení láskou ke kulatému nesmyslu získali stříbro, když ve finále nestačili pouze na tým Velké Británie a podlehli po boji 0:2.

Vše je relativní a proto se dá s úsměvem mluvit o ústupu ze slávy, tři předešlé šampionáty v USA, Španělsku a Rakousku totiž čeští mistři fotbalových fines vyhráli.

MUDr. Jan Bialek pracuje v Uherském Hradišti na Chirurgickém oddělení jeden a půl roku, fotbal je jeho koníčkem či spíše koněm od dětství. A je také jediným zástupcem Zlínského kraje v medailovém mužstvu. Závodně hraje, jak mu čas dovolí, v Kněžpoli okresní přebor.

"Konkurence byla obrovská, hrály týmy ze 22 zemí celého světa. Pořád je lepší prohrát ve finále než vypadnout v kvalifikačních bojích," usmívá se lékař.

Takový šampoinát má svá specifika, prostě musejí hrát jen lékaři, což si organizátoři ověřují prohlédnutím diplomů, když je někdo podezřele dobrý, může jej soupeř prozkoušet přímo na hřišti, což se mi stalo už dvakrát," vybavuje si Bialek, kterak se na zeleném trávníku prověřuje totožnost formou testu nebo obrázků ze základních znalostí anatomie.

Součástí mistrovství světa je vždy i lékařský kongres. Experti se informují o své práci. O mnoha nevšedních případech.

"Vůbec se nemusíme stydět, naše medicína je na světové úrovni. I v relativně menší nemocnici, jaká je v Uherském Hradišti," dodává zlatostříbrný mladý muž.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam