Horko neustupuje, království za stín

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 5. 8. 2018 | Autor: Jan Čada

ZLÍNSKO - Což o to, na koupalištích se ještě jakž takž ochladíte,  třebaže je teplota vody jako u Středozemního moře a docela rychle atakuje třicítku. Ale taková telátka, kravičky a býčci na pastvinách, tam už je to tedy těžší. Najít stín je prakticky nemožné.

"Logicky jim musíme přidávat daleko více vody pro osvěžení, ale je jí čím dál méně," vypráví zemědělský odborník Petr Skalička s tím, že horko a sucho vůbec neprospěly sklizni obilovin, zasýchá také dozrávající kukuřice. Prostě do přírody patří v horkém létě i voda, jenže té je pramálo.

Hrubě se to projevuje například na dozrávajících švestkových stromech, stěží najdete jediný, který by neměl polámané větve.

"Stav věcí je takový, že stromy chřadnou doslova před očima, jsou křehké a nemají vláhu. Unést v takovém případě letošní velkou úrodu je pro ně "nadlidské" úsilí," vypráví ovocnář Cyril Bureš ze Žlutavy.

Už nepomáhají ani dřevěné podpěry, stromy jsou opravdu ve velikém ohrožení.

Radost mají ovšem provozovatelé koupališť. O víkendu měli nabito například Na Zeleném ve Zlíně. Jen za sobotu tudy prošlo turniketem kolem tisícovky lidí.

Sucho je tak brutální, že je už pociťují i vinaři. 

"Hrozny nám zasychají doslova před očima, snažíme se dostat vodu ke kořenům, ale nevidím to moc dobře," vypráví s obavami Ladislav Lekavý z Prušánek.

O tom, jak je příroda měnícím se klimatem jiná, svědčí i to, že v podhůří Beskyd, kde bylo srážek přeci jen více, se naopak vinné révě daří neuvěřitelně.

"Čekám u svého domu úrodu, která bude nejlepší v historii," těší se Karel Palička z Karolinky.

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam