Moravský národní poklad v ohrožení?

ZLÍNSKO - Vypadá to na úrodu padesátiletí. Ale taky to vypadá, že úmorné sucho a horko seberou pěstitelům švestek pořádnou část jejich radosti. Stromy jsou suchem křehké a ještě křehčí a denně praskají větve s už už dozrávající veleúrodou.

„U nás dobré, u sousedů ale už vůbec ne, zatím nám praskla jediná větev a to si myslím, že úroda je opravdu dokonalá. Zajímavé je, že to tak bylo i vloni, nikdo švestky neměl, tento strom urodil jako nikdy,“ ukazuje nahoru do koruny dozrávajících raných švestek u svého baťovského domku Vladislav Mrlík. V okolí má strom s dozrávajícím modrofialovým ovocem prakticky každý. Kdo má vodu ze studny a mohl zalévat, je na tom skvěle, kdo ne, obává se sucha a toho, že padnou další větve.

Pořádnou prověrku nervů zažil v Provodově další pěstitel pan Bohumil Slovák.

„Toto je krásný mladý osmiletý strom, ale vidíte, kolik větví po náporem vysoké úrody už prasklo, plody uschnou a možná se ještě uplatní ve kvasu. Až skončí vegetační období, musím větve ořezat, ošetřit a jsem si jist, že se dá dohromady. Chybí voda, stromy jsou prostě křehké a s takovými ztrátami je nutno počítat,“ ví dobře zkušený ovocnář.

„Manžel je moc šikovný, už má v bečkách připravený kvas z trnek ze zahrady, ale já taky nezahálím, zrovna se bavím tím, že vařím povidla. Myslím, že jde o velice cennou věc, každý dar přírody se snažíme zpracovat. Až se zima zeptá, však víte,“ směje se pilná paní Marie Maňasová ze Zlína.

„Zájem o pálení je teď neuvěřitelný, zatím to byly kvasy z meruněk a třešní, už tu ale máme první rané švestky, paní si zrovna odvážela 40 litrů dokonale voňavého moravského léku, myslím, že ani sucho a částečně poškozené stromy nestojí v cestě historické úrodě, ve slivovici se kolem vánočních svátků budeme koupat,“ vyhlíží zcela optimisticky dny další Jaroslav Buksa z pálenice v Pravčicích na Kroměřížsku.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x