Církev dokončila ve Vizovicích komunitní centrum za 14 milionů

foto: město Vizovicefoto: město Vizovice
foto: město Vizovice
Co se děje 9. 8. 2018 | Autor: Irena Frolová

VIZOVICE – Římskokatolická farnost Vizovice dokončila stavbu komunitního centra za 14,2 milionu korun, požehná mu i olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Díky centru se zvýší kvalita dostupnosti sociálních služeb, řekla serveru Zlin.cz mluvčí Vizovic Gabriela Netopilová Sluštíková.

Z celkových nákladů pokryla většinu ve výši 13,3 milionu korun dotace z Evropské unie. Město poskytlo 600 tisíc korun. „Jde o největší nekomerční novostavbu, kterou ve městě po roce 1989 vybudoval jiný subjekt než radnice,“ uvedla mluvčí.

Centrum bude využívat veřejnost, rodiny s dětmi i mladí lidé. „Komunitní centrum řeší hned několik věcí najednou. Farní aktivity se už nemusí konat ve stísněných prostorách fary a orlovny, zázemí pro další rozvoj činnosti tady má charita i pracovníci Azylového domu pro ženy a matky s dětmi ze Vsetína, přestěhovalo se zde ccentrum pro rodinu,“ vyjmenoval člen pastorační rady farnosti Vít Sušila.

Přidal i další pozitiva. „Dalším neméně významným cílem komunitního centra je chránit mládež před případnými patologickými jevy. Je tady prostor pro setkávání, zkoušky kapel, zájmové kroužky či ekologické vzdělávání,“ doplnil Sušila.

Komunitní centrum vzniklo na místě bývalé stodoly a dalších dvou hospodářských budov, které byly památkou na dobu, kdy se farnost věnovala i zemědělskému hospodářství. Zchátralé objekty nakonec musely jít k zemi. „Projekt inženýra Lukáše Peniaška a jeho spolupracovníků novostavbu citlivě zasadil do prostředí farního dvora, takže nijak nenarušuje prostředí dvou sousedních nemovitých kulturních památek, a to kostela svatého Vavřince a římskokatolické fary,“ poznamenal Sušila.

Zastavěná plocha je 287 metrů čtverečních, užitná pak 455 metrů čtverečních. V komunitním centru je sál pro 50 osob, dvě klubovny a další čtyři místnosti, které slouží jako kancelář, konzultační místnost a podobně. Přízemí je bezbariérové.

Základnímu kameni požehnal olomoucký pomocný biskup Antonín Basler při loňské svatovavřinecké pouti 13. srpna. Stavební práce začaly v září. Novostavbu požehná olomoucký arcibiskup Jan Graubner hned po poutní mši svaté v kostele svatého Vavřince v neděli 12. srpna v 15:00 hodin, které bude celebrovat. „Není bez zajímavosti, že oba biskupové jsou bývalými vizovickými faráři z 80. a 90. let minulého století,“ dodala Netopilová Sluštíková.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam