Horko je psycho. Jak se bránit, abychom se "nezbláznili"

ZLÍN - Dlouhotrvající horko může být "na palici." Pozitiva takového stavu, kdy nezaprší a je prakticky neustále nad třicet stupňů, se hledají čím dál hůře. Podle psychiatrů to může působit vážné zdravotní problémy.

Hodně o nich ví zlínský odborník Jiří Boháč. Zlínský lékař poukazuje na řadu zajímavých souvislostí.

„Nejhorší jsou na tom starší lidé trpící zdravotními problémy. Pro ně je už pohled na zprávy o počasí velmi stresující, mají představu, že se jim  při teplotách nad třicítkou zhorší zdraví a už v této jejich sugesci je vlastně skryto vážné nebezpečí, psychika dostává pořádně zabrat,“ vysvětluje psychiatr.

Dlouho přetrvávající vedro vede podle Boháče ke snížení pracovní výkonnosti, únavě, ale také úzkostným stavům. Jak tomu čelit?

„Doporučuje se ráno a navečer při přeci jen nižších teplotách mírná tělesná ať sportovní nebo pracovní aktivita, ideální je třeba zahrádka. Lidé by přes den měli pobývat spíše ve stínu, pozitivní účinky má studená sprcha,“ dodává lékař.

Zajímavostí jsou podle něj kulminace hádek mezi partnery, kteří jinak žijí v naprosté pohodě.

„Vedro nám prostě někdy zatemňuje myšlení, z nedobrého fyzického pocitu se to přelévá do hlavy. Znát je to především u žen přecitlivělostí, lpěním na maličkostech, zvyšováním hlasu. Často si ani neumějí racionálně vysvětlit, proč se chovají jak se chovají.“

Univerzální recept na podobné problémy z horka neexistuje. A když tak…

„Měli bychom si z podobných horkých dnů brát to pozitivní, sluneční paprsky jsou přece především nositelem pohody a štěstí, tohle je třeba mít na mysli,“ připomíná Jiří Boháč.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x