Na zámku v Holešově zazní Händelovo barokní oratorium

foto: město Holešovfoto: město Holešov
foto: město Holešov
Co se děje 15. 8. 2018 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Stovka zkušených pěvců a instrumentalistů se v tomto týdnu na zámku v Holešově připravuje na závěrečný koncert 16. ročníku Letní školy barokní hudby. Server Zlin.cz o něm informovala Dana Podhajská, mluvčí holešovského městského kulturního střediska.

Koncert se koná v pátek 17. srpna ve Velkém sále a představí Händelovo oratorium Alexandrova slavnost aneb Síla hudby, které poprvé zaznělo v roce 1736. Do barokního sálu holešovského zámku se tak znovu vrací hudba jako za doby hrabě Rottala.

"Alexandrova slavnost je ódou ke dni svaté Cecílie. Premiéra zazněla v divadle Covent Garden Theater v Londýně," dodává dirigent Roman Válek, který letní školu založil a vede.

Tento týden se zámecké sály proměnily ve zkušebny, zkouší se skutečně všude, i v prostorách 2. patra, které na rekonstrukci teprve čeká. Mezi studenty je i absolventka klasického zpěvu z brněnské JAMU Pavla Radostová, která do Holešova přijíždí za starou hudbou a inspirací opakovaně. Jakou roli si zahraje na pátečním koncertu, však zatím ještě neví.

Mimořádným prožitkem jsou holešovské kurzy také pro třiatřicetiletou slovenskou houslistku Evu Telepčákovou, která opět přijela, tentokrát i s manželem a dvěma malými dětmi. "Máme to jako dovolenou a jsem ráda, že jsem tady zase. Konzervatoř jsem vystudovala až po vysoké škole a kdyby nebylo těchto kurzů, možná bych hru už vzdala. V Holešově mě ale vždycky utvrdí v tom, že to má smysl, nabije mě to tady tak, že z toho žiji celý rok," vysvětluje svou motivaci houslistka z Martina.

Holešovský zámek hostí Letní školu barokní hudby po osmé a je to spojení více než ideální. Producenti kurzů oceňují reprezentativní a zároveň funkční prostředí, ale také jedinečnou historii. Podle Romana Válka si veřejnost dostatečně neuvědomuje, že v Holešově působil slavný rakouský hudební skladatel Ignaz Holzbauer, představitel Mannheimské školy a Rottalův kapelník a také, že se zde narodil další významný barokní skladatel František Xaver Richter.

Händelova Alexandrova slavnost zazní v pátek v 19.30 hodin. Vstupenky jsou v předprodeji v Městském informačním centru v Holešově.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam