Soud s Michalem Cepkem: Podnikatel stále vysvětluje své podivné obchody

ZLÍN – O osudu bývalého majitele zlínského lyžařského svahu Michala Cepka stále není rozhodnuto. Muži totiž hrozí až desetileté vězení za údajné šestimilionové daňové úniky. Soud ale zatím verdikt nevynesl.

Podle obžaloby měl Cepek okrádat v letech 2011-2012 stát na daních. V té době byl provozovatelem zlínského lyžařského svahu Josefa Šperky. Pod hlavičkou firmy Sporthouse měl z Německa nakoupit pět kamionů měděných katod, které prostřednictvím dalšího kupce přeprodal zpět do Německa. Díky tomu nemusel v ČR z tohoto obchodu platit daně. Jenomže podle žalobce k prodeji zboží do zahraničí nedošlo a veškeré daňové doklady i smlouvy byly pouze fiktivní. A podobně měl Cepek postupovat i při objednávání stavebních prací během rekonstrukce zlínského lyžařského svahu. Ty měla vykonávat firma, která je v likvidaci a jejíž majitel je nekontaktní. Celkem se tak měl pokusit ošidit stát o 6,5 milionu korun.

Cepek ale od počátku tvrdí, že důvod, proč stojí u soudu, je špatná práce finančního úřadu. Při minulém státní sliboval, že doloží veškeré transakce ohledně nákupu katod, ale zatím to neudělal. Soud tak pouze vyslechl další svědky.

Řada jeho svědků, včetně bývalého správce lyžařského areálu tvrdí, že na svahu se skutečně děly stavební práce. „Viděl jsem tam různá auta různých firem. Já dělal věci, které jsem dostal za úkol od pana Cepka. On tam pravidelně chodil na kontroly,“ tvrdil svědek. Sám prý také může potvrdit, že pod svahem byly velké kovové kontejnery, které sloužily jako sklady. „Pamatuji si, že tam kamiony přivezly něco na paletách, nějaké plechy. Já to ale neskládal a nevím, kdo to dělal,“ řekl svědek u soudu.

„Na policii jste ale tvrdil, že nevíte o tom, že by se tam skladovalo něco jiného, než co bylo pro provoz svahu,“ upozornil jej státní zástupce Petr Matoušek s tím, že za křivou výpověď hrozí tresty. „Přišel jsem na policii po deseti hodinách práce v lese a asi jsem něco špatně pochopil,“ obhajoval se svědek. Ten také tvrdil, že se o tom, jak má u soudu vypovídat, s nikým nebavil a s Cepkem se prý už tak často nestýká.

I Cepkův bývalý daňový poradce sám prý několik kamionů s měděnými katodami viděl a byl i u jejich vykládky. „Nešlo o ojedinělý Cepkův obchod s barevnými kovy. „Vývozů za celý rok bylo za 265 milionů korun, a to s různými druhy katod, ne jenom s měděnými,“ vysvětloval svědek.

Na to ale státní zástupce soud upozornil, že tady nitě vedou až ke gangu, v jehož čele stál Jan Švédík. Muž, kterého před pěti lety soud poslal na šest let do vězení za 90ti milionové daňové úniky, právě při obchodování s barevnými kovy.

Podle Matouška rovněž neexistuje jediný záznam v rámci mýtného systému o tom, že by skutečně nějaké kamiony v danou dobu měly dovézt či odvézt měděné katody. „Neumím si přestavit, jak by se takové auto vyhnulo dálnicím. A žádná porucha mýtných bran nebyla,“ upozornil Matoušek. Podle něj sice německá strana potvrdila dodávku určitého množství zboží. „Ale z doby, které předcházely případům, které tu dnes řešíme,“ upozornil soud.

Co se týče svahu, tady žaloba tvrdí, že veškeré účetnictví bylo vedeno dost divně, navíc chybí řada dokumentů, včetně předávacích protokolů, stavební deník byl neúplný nebo dopisovaný zpětně. Zatím nic z toho Cepek soudu zatím nedoložil.

Další možnost má 26. září, kdy budou předvoláni další svědci, včetně zástupců finančního úřadu.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x