Barumka je tu. Jakou tvář letos nastaví?

Foto: Lukáš UrbaníkFoto: Lukáš Urbaník
Foto: Lukáš Urbaník
Sport 23. 8. 2018 | Autor: Jan Čada

ZLÍN - Kopecký, Sordo, Lukjaňuk? Anebo velké překvapení a vítězem 48. ročníku Barum Czech Rally Zlín se stane někdo úplně jiný? Početní fanoušci nechť si lámou hlavu a hvězdní jezdci ať se těší na patnáct rychlostních zkoušek a letos zřejmě i hodně proměnlivé počasí.

Meteorologové totiž zavírají bránu za tropy, hlásí ochlazení a taky dešťové kapky. První avizují už na pátek večer, kdy se ve zlínském průmyslovém areálu jede už tradiční městská zkouška.

S rozmary počasí se organizátoři ostatně setkali mnohokrát. "Přesně tak, je to koření rallye, kdo si dnes vzpomene, že se vůbec první ročník v roce 1971 jel v dubnovém termínu, tedy měsíci, který je vůbec, co se počasí týče, nejméně stabilní. A pak už v době prudkého rozvoje Barumky taky v červnu," přitakává ředitel soutěže Miloslav Regner.

Jeho choť Marta vládne nejen mnoha světovými jazyky, ale dlouhá léta i sekretariátu soutěže. "Pamatuji si samozřejmě časy, kdy se jezdilo trochu jinak. Třeba v roce 1985 jsme měli 37 rychlostek, o šest let později rekordních 38," dává najevo zcela encyklopedické znalosti.

Když skupina nadšenců v roce 1971 připravila trať vůbec poprvé, šlo o jednodenní soutěž, ale své pozoruhodnosti určitě měla. "Na trať se vydal i Alois Samohýl, stejně jako já, tehdy jeho zaměstnanec. Oba jsme skončili hodně brzy, ale můžeme se chlubit, že jsme u toho byli," vybavuje si třeba Pavel Valoušek starší, který se opakovaně stal mistrem republiky v rallye, ale na Barumce se absolutního úspěchu nedočkal.

"Barumka se rychle stala absolutní jedničkou v zemích tehdejšího východního bloku, to že sem jezdila v sedmdesátých i osmdesátých letech vynikající konkurence třeba z NSR, Rakouska či Itálie ji vystřelilo do výšin obřího diváckého zájmu. Testovali jsme třeba týden před soutěží, u trati stovky diváků, kteří tu kempovali, jedinečná atmosféra," vzpomíná Valoušek starší.

Znalci hovoří o tom, že je jasným favoritem Kopecký, který vede v seriálu mistrovství světa WRC II. "Já myslím, že mu bude Sordo s továrním Hyundaiem pěkně šlapat na paty, zapomínat nesmíme na Rusa Lukjaňukana na Fordu," připomíná Václav Tarabus, který si pamatuje všechny ročníky soutěže a nejen proto, že jeho syn Jaromír patří k dlouholetým ozdobám zcela kultovní Barumky.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam