Nová krajská nemocnice by mohla vzniknout v areálu zlínské nemocnice nebo v Malenovicích

ZLÍN - Pro výstavbu nové krajské nemocnice má Zlínský kraj vybrány dvě lokality. Serveru Zlin.cz to oznámila muvčí hejtmanství Adéla Kousalová.

První vytipovaná lokalita pro výstavbu nové krajské nemocnice je ve Zlíně – Malenovicích, mezi sídlištěm a obchodním centrem, druhá je pak ve stávajícím areálu Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Odborníci preferují lokalitu Malenovice z důvodu dostupnosti pro pacienty (vlak, trolejbus, parkování) a lepších prostorových možností. V současné době se připravují jednání s majiteli pozemků v Malenovicích o jejich odprodeji Zlínskému kraji.

„Bohužel v našem kraji máme trpké zkušenosti se spekulanty, kteří by stejně jako u pozemků v trase dálnice D 55 tyto pozemky vykoupili a poté cenově vydírali Zlínský kraj. Z tohoto důvodu jsem záměrně dopředu nezveřejnil lokalitu, ve které by nová nemocnice mohla stát, ale nejprve jsem oslovil samotné majitele pozemků, aby spekulanti nejen že neprofitovali z našeho záměru postavit novou a moderní krajskou nemocnici, ale také stavbu nezabrzdili,“ uvedl hejtman Jiří Čunek a dodal: „Samozřejmě hlavním partnerem v diskuzi je pro nás město Zlín a majitelé pozemků v Malenovicích. V případě, že se nedohodneme, budeme nuceni s mnoha komplikacemi stavět v současném areálu zlínské nemocnice.“

V současné době prochází zdravotnictví ve Zlínském kraji změnami, jejichž cílem je zabezpečení kvalitní zdravotní péče pro všechny občany, ale po letech mnohamilionových ztrát také zlepšení ekonomické situace ve všech čtyřech nemocnicích. „Je nám však jasné, že tohoto cíle můžeme dosáhnout, jen pokud zlepšíme technický stav nemocnic. Ve Vsetíně, v Kroměříži a v Uherském Hradišti postupně obnovujeme stávající budovy, ale bohužel v Krajské nemocnici T. Bati s ohledem na její velikost a umístění, kdy z jedné strany jsme omezeni vodním tokem a z druhé zalesněným svahem, bude tato obnova velmi komplikovaná. V současné ´Baťovce´ nám chybí prostory pro moderní diagnostické přístroje, pro zlepšení komfortu pacientů jedno a dvou lůžkové pokoje či návaznost záchranných složek na urgentní příjem,“ připomněl hejtman Čunek s tím, že dle koncepce z roku 2013 by rekonstrukce stávajících pavilonů trvala zhruba 12 let a náklady by se vyšplhaly na téměř pět miliard korun, nemluvě o vysoké prašnosti, hluku a nutnosti stěhování některých oddělení do jiných nemocnic.

Výstavba zcela nové moderní nemocnice je plánována do jednoho objektu – monobloku, což je dnes ve světě trend výstavby nejmodernějších nemocnic. Je zde možné zajistit ideální přesun pacientů a personálu, takzvaně pod jednou střechou. „Je to ideální stav pro příjem, diagnostiku, operativu a hospitalizaci v jednom kroku. Monoblok má vynikající návaznost na laboratorní a výzkumné pracoviště a má výrazně nižší nárok na energie a personál,“ doplnil hejtman Čunek s tím, že dojde také k lepšímu zajištění návaznosti záchranných složek na urgentní příjem a bezpečnosti pacientů i personálu. „Odpadne tak nekomfortní přesun pacientů z jednoho pavilonu na druhý, v dešti nebo mrazu, jak se tomu v současné době běžně děje,“ uzavřel hejtman Čunek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x