Během slavností představí město krojové vystřihovánky pro děti i dospělé

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Anička a Janíček, dvě oblíbená jména v Uherském Hradišti a Starém Městě, tvoří krojový pár papírových vystřihovánek pro děti a dospělé. Tyto vystřihovánky autorky Yvony Jandákové budou představeny a slavnostně pokřtěny během Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti v neděli 9. září, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

„Nápad krojových vystřihovánek není úplně nový, ale poměrně dlouho jsme hledali někoho, kdo bude k tomuto dílu přistupovat s respektem ke kroji a tradicím obecně, bude ochoten každý krok konzultovat s etnografy a výsledek bude mít i vysokou uměleckou hodnotu,“ popsal více než půlroční genezi předseda správní rady Regionu Slovácko a starosta města Stanislav Blaha. „Jsem přesvědčen, že stejně jako mě nadchnou vystřihovánky děti i dospělé. V příštím roce představíme další krojový pár,“ dodal.

Vystřihovánky vznikly díky odborným konzultacím s etnografkou Slováckého muzea v Uherském Hradišti Martou Kondrovou. Tím je také zaručeno, že je kroj proveden správně, každá součástka je terminologicky správně pojmenovaná a vzniká tak i alternativní forma vzdělávání a osvěta. Zadní část vystřihovánky podporuje fantazii dětí – je určena k domalování. Projektem autoři rozšiřují povědomí o krojích Slovácka převážně mezi dětmi, ale i mezi širokou veřejností.

Krojové vystřihovánky budou slavnostně představeny na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek, v průběhu pořadu Klobúček s kosírky kohútí (Kolejní nádvoří, neděle 9. září 13.30 hodin).

Cena jednoho kusu vystřihovánek bude 89 korun a zájemci si je budou moci koupit premiérově na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti druhý zářijový víkend v prodejně Tradičního výrobku Slovácka, ve Slováckém muzeu, ve Skanzenu Rochus, ve Starém Městě na Event centru a v e-shopu www.tradicnivyrobek.cz.

V původním projektu autorky je zpracován kroj z Podluží, Region Slovácko však plánuje postupně zpracovat dalších devět krojů Uherskohradišťska a Uherskobrodska (kroj vlčnovský, kunovický, buchlovický, uherskoostrožský, kopaničářský, bánovský, nivnický, hradčovický, uherskobrodský, straňanský). Každá panenka a panáček budou mít své jméno, které je typické pro konkrétní krojový okrsek nebo má k tomuto okrsku významný vztah. Vznikne tak série vystřihovánek, které před dvěma generacemi nechyběly v žádné rodině, a se kterými si děti běžně hrály.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x