V regionu se otevřelo několik nových škol. Scio škola ale zůstává zavřena

ZLÍNSKÝ KRAJ – Měla být první soukromou školou tohoto typu ve Zlínském kraji. Jenomže brány Scio školy zůstaly první zářijový týden zavřeny. Proč?

Zřídit první Scio školu v kraji se snaží její fandové a stoupenci již bezmála dva roky. Princip výuky není totiž standardní jako u běžné školy. Neznámkuje se zde a místo učitelů jsou takzvaní průvodci, kteří děti připravují na praxi života v současné době. Ještě na začátku léta to vypadalo, že v září nastoupit do školy její noví žáci. Jenomže se tak nestalo. „Bohužel, školu jsme nemohli otevřít. Narazili jsme na celou řadu administrativních průtahů, se kterými jsme sami vůbec nepočítali. Takže v zájmu dětí jsme přistoupili k rozhodnutí, že otevření školy odložíme o rok,“ vysvětlil ředitel zlínské Scio školy Libor Daňhel.

Zklamání to bylo především pro celou řadu rodičů, kteří chtěli do školy přihlásit své děti. „Nakonec jsme nedělali ani zápisy, takže reálné číslo neznáme. Víme však zhruba o třech desítkách vážných zájemců, kterým jsme tuto nemilou informaci museli oznámit. Ale jsme s nimi stále v kontaktu,“ konstatoval Daňhel.

Nová škola už nyní sídlí v pronajatých prostorách Univerzitní ulice, konkrétně v posledním patře Střední školy gastronomie a obchodu. „Nájem jde z prostředků Scia, ale v tuto chvíli zvažujeme, že ještě otevřeme nějakou mimoškolní aktivitu, kde by se mohli lidé seznámit s našim prostředím i průvodci,“ doplnil ředitel zlínské Scio školy.

Otevření školy v příštím roce by už nic bránit nemělo. „V tuto chvíli máme doložené všechny potřebné dokumenty, takže bychom chtěli vyhlásit zápisy v termínu, jaký bude platný pro ostatní školy tak,“ věří Libor Daňhel.

Školné by mělo činit 58 tisíc korun za rok, ve třídách bude maximálně patnáct dětí na dva průvodce.

Formu alternativního vzdělávání nabízí ve Zlíně už škola Montessori a nově také i Lesní škola Sýkorka. Ta navazuje na lesní školku, která ve Zlíně funguje již od roku 2012.

V letošním školním roce se rovněž otevřelo i několik nových středních škol. Jednou z nich je Střední odborná škola sv. Jana Boska v Kroměříži, která nabízí obory Lesní mechanizátor a Opravář lesnických strojů a Zemědělec – farmář. Zřizovatelem této školy je Arcibiskupství olomoucké. „Výběr nabídnutých oborů je daný možnostmi. Po restitucích církev podniká v lesnictví a zemědělství, Zlínský kraj přitom lesnickou školu nemá,“ vysvětlil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Součástí školy, která využívá volné prostory v budově stávající SOŠ hotelové a služeb v ulici Na Lindovce, je také internát a středisko volného času.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x