Slovácké divadlo uvede Tylovu Fidlovačku

Fidlovačka (Foto: Marek Malůšek)Fidlovačka (Foto: Marek Malůšek)
Fidlovačka (Foto: Marek Malůšek)
Kultura 12. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Slovácké divadlo už tuto sobotu představí první novinku své 73. sezony, serveru Zlin.cz to řekl herec a mluvčí divadla Josef  Kubáník. Půjde o slavnou Fidlovačku Josefa Kajetána Tyla, kterou přispěje k oslavám 100 let od založení Československa - byla to totiž právě Fidlovačka, kde poprvé zazněla píseň Kde domov můj.

"Fidlovačka je zejména ve školském prostředí vnímána jako součást korpusu národního literárního pokladu a v jistém smyslu i jako umělecké dílo spjaté s podstatnými základy české státnosti. Ale nikdo ji vlastně nezná. A stejně jako máme nejistý vztah ke hře, ze které pochází naše národní hymna, máme, myslím, nejistý vztah i k naší státnosti a národu. Chtěl jsem na tento fakt upozornit a sám si o tom popřemýšlet," uvedl režisér uherskohradišťské novinky Michal Zetel.

Během přípravy inscenace si prý uvědomil, že je to dobově poplatné dílo, které z hlediska jazyka, dialogů a způsobu vyprávění poněkud zastaralo. "Na druhou stranu mám pocit, že se Tylovi, ať již vědomě či nevědomě, podařilo vykreslit řadu typicky českých vlastností a způsobu konání kolem nás. Za zmínku také stojí fakt, že téměř polovina hry je v němčině, což, myslím, málokdo ví," doplnil Zetel.

Herec Pavel Majkus, který vytvoří postavu pražského měšťana a ševce Václava Kroutila, prozradil, jaký klíč režisér zvolil. "My máme Fidlovačku nahlíženou současnýma očima, je tu něco nového i něco starého, třeba všechny ty dialogy v němčině zůstaly částečně zachovány, ale nechci příliš prozrazovat. Snad mohu říct, že hudba je napsaná na motivy Kroupových kupletů, autorem je Mario Buzzi. Na jevišti bude připomínka pražských Nuslí, kde se ševcovská slavnost Fidlovačka tradičně odehrávala a bude tam i živá kapela," řekl Majkus.

Slováčští divadelníci Tylovu hru ale pojali zároveň jako hudební komedii, choreografie vytvořil David Strnad a výprava pochází od Evy Jiřikovské. Dramaturgyní noviny je Markéta Špetíková, režiséru Zetelovi byla k ruce jako asistentka Tereza Říhová. Další role vytvoří například Jaroslava Tihelková, Petra Staňková či Pavel Hromádka, ve Fidlovačce se poprvé představí i nováček souboru Pavel Šupina. Sobotní premiéra začíná v 19.00 hodin.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam