Lékaři ze zlínské nemocnice varují před plísňovou infekcí

Ilustrační foto (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)Ilustrační foto (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)
Ilustrační foto (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)
Co se děje 13. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - S nástupem podzimu by si lidé měli dávat pozor na plísňové infekce, radí lékaři ze zlínské nemocnice. Například loni ambulancemi Kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati prošly téměř čtyři stovky takových pacientů, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Přechod z letní do uzavřené obuvi s sebou často nese také vznik plísňové infekce kůže. Nejčastěji ji způsobují dermatofyty a kvasinky, podle odborníků postihuje 10 - 30 procent populace. 

Plísňové infekce kůže se množí nejlépe v tmavém, vlhkém a teplém prostředí. Mohou vypadat různě. „Kůže se může například v meziprstí nohou olupovat, tvoří se šupiny, praskliny. Bývá často zarudlá a suchá na ploskách nohou, kde je někdy až ztluštělá, bělavá, může svědit nebo pálit a vzácněji tvořit i puchýřky," uvedla primářka Kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati Hana Tomková s tím, že plíseň může zkomplikovat bakteriální infekce – drobná prasklinka v kůži může být vstupní branou bakterií, které způsobují tzv. růži. „Při mírném postižení plísní na nohou stačí v lékárně zakoupit protiplísňové krémy, masti nebo spreje. Při přetrvávání potíží nebo u rozsáhlejšího onemocnění je lepší navštívit kožního lékaře," doplnila Tomková.

Plíseň někdy přejde také na nehty a vzniká tzv. onychomykóza, což je podle kožních lékařů problém hůře léčitelný a dlouhodobější. „Při postižení více než poloviny nehtové ploténky u nehtů na nohou je vždy ke zvážení celková antimykotická léčba ve formě tablet v kombinaci se zevní terapií. V případech, kdy se pacienti trápí s onychomykózou řadu let, někdy nabízíme kombinaci klasické protiplísňové léčby nehtů s ošetřením laserem. Pacient však musí být trpělivý, plísně mají tendenci se vracet a v dlouhodobém časovém horizontu postihují znovu 20 - 50 procent případů," konstatovala primářka.

A jak plísňovému onemocnění předcházet? Denně si umývat nohy a po koupeli je vždy pečlivě vysušit, především meziprstí nohou, vyhýbat se chůzi naboso kolem bazénů, v šatnách, ve společných sprchách. „Zkuste nosit ponožky z bavlny či jiného materiálu, který absorbuje pot, při zvýšené potivosti ponožky často měňte. Nenoste cizí boty, nesdílejte nůžky na nehty a po použití je očistěte alkoholem," uzavřela Hana Tomková.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam