Bratři si chtěli vydělat na pneumatikách. Stát měli připravit o 14,5 milionu

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 13. 9. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Dva bratři a oba stojí před soudem kvůli více než čtrnáctimilionovému daňovému úniku. Podle obžaloby měl Zdeněk V. i František. V „kšeftovat“ s pneumatikami. Místo výnosného byznysu jim teď hrozí vězení.

Zlínský krajský soud v poměrně krátké době řeší již několikátý případ tzv. karuselových podvodů. Jde o to, že podnikatelé nakupují z členských států EU zboží, které prodají další firmě a ta jej prodá znovu do zahraničí. Díky tomu si mohou firmy uplatnit odpočet DPH. U těchto typů podvodů princip spočívá v tom, že jedno a totéž zboží koluje mezi stejnými účastníky.

A tímto způsobem mělo fungovat i několik firem, za nimiž stáli bratři V. „Za účelem daňového zisku provedli fiktivní obchody se značkovými pneumatikami. František V. vystavil faktury pro odběratele, kterým byl jeho bratr, a ten je uplatnil pro odpočet DPH. Zboží mělo být dodáváno zejména do Polska a na Slovensko. Obchody fakticky neprovedli a zboží jim nebylo dodáno, čímž si neoprávněně snížili daně,“ sdělila žalobkyně Pavlína Nesvadbová. Škoda měla dosáhnout takřka patnácti milionů korun.

Starší z bratrů František ale tvrdí, že stal obětí dobře připraveného podvodu „V té době jsem tvrdě pracoval na budování svých firem. Nebyl jsem často doma a nespal jsem, byl jsem vyčerpaný, a to se podepsalo i na mém zdraví. S pneumatikami jsem obchodoval už od roku 2010. Firmám se dařilo, prodával jsem pneumatiky i do zahraničí. Ale pak mě oslovila firma a já přistoupil na obchod, ale dle mě to byl předem připravený podvod,“ hájil se u soudu František V., kterého přivedla vězeňská eskorta. Sám si již čtvrtým rokem odpykává ve vězení trest za jiné daňové delikty. Podle něj se z jeho strany všechny obchody uskutečnily, nic nebylo předstírané. A podobně hovořil i jeho bratr.  „Vždy jsem legálně podnikal, neprováděl jsem žádné fiktivní autodopravy. A tak to bylo i ve chvíli, kdy jsme podnikali společně s bratrem. Fungoval jsem jako přepravce. Pneumatiky jsme naložili, převezli, složili ve skladu. Během chvíle přijeli odběratelé, kteří je naložili a odjeli,“ popisoval způsob obchodování Zdeněk V.

Podle policie prý ale žádný z kamionů nikdy přes hranice neprojel. „To je mylné. Kamerový systém byl prý často porušený. A to potvrdila i policie,“ reagoval na to František V.

Slovenským odběratelem však podle policie byla firma, za níž stál jeden z bratrů, Polská firma o žádných pneumatikách prý nic neví. Jak to bude s bratry dál, bude jasné až v listopadu, kdy bude probíhat další hlavní líčení, včetně výslechů svědků.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam