Ve Zlíně a Otrokovicích bude na den MHD zdarma

Evropský týden mobility (Foto: MěÚ Zlín)Evropský týden mobility (Foto: MěÚ Zlín)
Evropský týden mobility (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 14. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Na jeden den bude v pátek 21. září MHD ve Zlíně a Otrokovicích zdarma. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice se zapojí do Dne bez aut, řekl serveru Zlin.cz Lukáš Fabián ze zlínského magistrátu.

Jízda zdarma bude platit i pro Želechovice nad Dřevnicí. „Chceme nabídnout občanům Zlína možnost cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma. Je to jedno z mnoha opatření, jak upozornit, že cestování MHD má své nesporné výhody,“ řekl radní Zlína pro oblast dopravy Josef Novák.

Během Dne bez aut si cestující v celé síti MHD ve Zlíně, Otrokovicích i v Želechovicích nad Dřevnicí nebudou muset označovat po nástupu do trolejbusů a autobusů žádné jízdenky. „Také průkazky časových jízdenek mohou v tento den klidně zapomenout doma. Revizoři budou mít náhradní volno. Úplně zadarmo si tak mohou MHD vyzkoušet i lidé, kteří jsou jinak zvyklí používat při jízdách ve městě méně ekologický dopravní prostředek, a to osobní automobil,“ uvedl Fabián.

Předprodejní místa i jízdenkové automaty dopravního podniku zůstanou v provozu. „Řidiči ve vozidlech však jízdenky prodávat nebudou. Na jeden den bude odstaven také systém SMS jízdenek,“ upozornil Fabián.

Informace o možnosti cestování bez jízdenky budou zveřejněné na elektronických zastávkových panelech i na LCD obrazovkách ve vozidlech. „Cestující by se neměli nechat zmást spuštěnými označovači jízdenek ve vozidlech. Ty totiž z technických důvodů nelze vypnout, protože se po vypnutí znovu automaticky zapínají na každé další zastávce,“ objasnil Fabián.

Jednodenní výpadek tržeb z jízdného v síti MHD dopravní společnosti představuje částku bezmála 160 tisíc korun. Tuto ztrátu uhradí dopravní společnosti města, která jsou jejími zřizovateli a objednateli městské hromadné dopravy.

Den bez aut je součástí Evropského týdne mobility. Kampaň se snaží upozorňovat na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Městské úřady mohou v rámci týdne od 16. do 22. září realizovat řadu aktivit zacílených na téma udržitelné dopravy. „Je to skvělá příležitost vyzkoušet nová dopravní opatření a inovativní řešení pro snížení emisí z používání automobilů a dopravy, testovat nové technologie a získat potřebnou zpětnou vazbu od veřejnosti,“ dodal Fabián.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam