Víte, s kým si píše vaše dítě? Ptají se policisté rodičů

ZLÍNSKO – I letos připomínají policisté rodičům, aby měli lepší přehled o tom, s kým jsou v kontaktu jejich děti. Problémy tohoto typu totiž přicházejí často právě v září, informovala server Zlin.cz policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

„Vzhledem k tomu, že se vždy se začátkem školního roku setkáváme s oznámeními rodičů o tom, že jejich dítě obtěžují cizí lidé, ať už na internetu nebo v reálném světě, chtěli bychom upozornit na pár základních pravidel bezpečného chování,“ vysvětlila policistka. Důležité je podle ní následující zásady dětem neustále opakovat a přizpůsobovat je jejich věku. Rodiče mají dětem důvěřovat, ale jejich tvrzení by si měli ověřovat. „Setkáváme se s tím, že děti chtějí pouze upoutat pozornost, ať už rodičů nebo vrstevníků, a neuvědomí si, co mohou nepravdivým tvrzením způsobit,“ dodala Kozumplíková.

K bezpečnému fungování na internetu by měly patřit tyto zásady: Nikdy nesdělovat osobní informace lidem, které neznáme: celé jméno, věk, bydliště, telefon. Každá fotografie, kterou použijete, může být zneužita. Stačí k tomu jakýkoli grafický program. Jednoduchá rada zní: neposílejte svoje fotografie tomu, koho neznáte. Nikdy si nesjednávejte setkání s někým, koho jste nikdy neviděli, bez vědomí rodičů. Nereagujte na provokace, nenechte se donutit napsat něco, co byste v běžném životě neudělali. Ne všechno, co si na internetu přečtete, je pravdivé. Přemýšlejte, srovnávejte, vyhodnocujte informace, případně se poraďte s rodiči. Všechna hesla jsou důvěrná, nikdy je nikomu kromě rodičů nesdělujte. Na hrubé a vulgární e-maily neodpovídejte. Pokud vás cokoli na internetu vyděsí nebo šokuje, svěřte se rodičům.

K obtěžování cizím člověkem radí policisté toto: Nedávejte se bezdůvodně do řeči s cizím člověkem. Pokud vás někdo pouze žádá o radu či pomoc, udržujte si od něj bezpečnou vzdálenost minimálně na délku natažené paže. Od cizího člověka si nikdy nic neberte! Nepřijímejte nabídku odvozu nebo doprovodu od někoho, koho osobně neznáte. Pokud máte pocit, že vás někdo sleduje, zavolejte rodičům nebo se vraťte zpět do školy a oznamte to učiteli. Vyhýbejte se neosvětleným, opuštěným místům, choďte veřejnými, nikoli pustými místy. Jestli tvrdí cizí člověk, že zná vaše rodiče, nevěřte mu, pokud ho sám neznáte! Informaci si u rodičů vždy ověřte.

Když se dítě setká s agresivní osobou, radí policisté dětem, aby se pokusily co nejrychleji utéct. Pokud to nejde, mají se snažit udržet vzdálenost aspoň na délku natažené paže. Mluvit by přitom měly na agresivního člověka klidně a bez gest či prudkých pohybů. „Vždy, kdy se Vaše dítě cítí být ohroženou neznámou osobou, je potřeba kontaktovat co nejrychleji policii na lince tísňového volání – 158. Platí to i v případech, pokud je dítě ohroženo nebo nevhodně obtěžováno rodinným příslušníkem, což je bohužel mnohem častější,“ upozornila policejní mluvčí na závěr.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x