Zlínské herečky si nechaly otestovat paměť

foto: Městské divadlo Zlínfoto: Městské divadlo Zlín
foto: Městské divadlo Zlín
Co se děje 15. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Učí se dlouhé divadelní texty, jsou na tom ale s pamětí opravdu dobře? Herečky Městského divadla Zlín Milena Marcilisová a Jana Tomečková si ve zlínském Kontaktním centru Alzheimerovské společnosti nechaly otestovat paměť, informovala mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Herečky Milena Marcilisová a Jana Tomečková, které mají hlavní role v připravované "senior komedii" Upokojenkyně, se staly patronkami blížícího se Týdne paměti. V rámci toho si obě nechaly v Kontaktním centru České Alzheimerovské společnosti ve Zlíně v ulici Kvítková udělat Test paměti.

"Jsem ráda, že jsem měla tu možnost. Bylo to zajímavé a vlastně jsem si trochu zvedla i sebevědomí," svěřila se s prvními dojmy Jana Tomečková.

"Problematika demence a Alzheimera se týká nás všech. Těch nejvíce postižených už moc ne, ti si to neuvědomují, ale můj veliký obdiv mají jejich blízcí, kteří se s tím musejí poprat a je to velmi těžké. Prevence jako například tyto testy paměti může to nejhorší stádium výrazně oddálit," řekla Milena Marcilisová.

Proč do toho obě herečky šly? V době, kdy se blíží Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci, tedy 21. září, a Týden paměti 17. - 21. září, Městské divadlo intenzivně zkouší hru Kazimíra Lupince Upokojenkyně nominovanou v roce 2015 na Cenu Marka Ravenhilla. "Senior komedii" o zírání do stropu a čekání - na návštěvu nejbližších, na pár slov, na buchtičky... Na smrt? Komedii, která vtipně, ale současně velmi naléhavě upozorňuje na problematiku péče o seniory, především těch pobývajících v domově důchodců, vyčleněných z běžného života.

"Hra nabízí vhled do světa jejich běžných každodenních starostí a radostí, ale také možnost pocítit hloubku samoty a až existenciální tísně, které toto odloučení způsobuje," říká dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

V hlavních rolích se představí právě Jana Tomečková a Milena Marcilisová. "Za patronát jsme vděční. Je to výzva pro lidi, kteří u sebe pozorují potíže s pamětí, aby se nechali testovat. Stanovení včasné diagnózy je zásadně důležité pro zvládání nemoci," upozornila ředitelka Naděje Zlín Kateřina Pivoňková. "Uvedení hry Upokojenkyně přináší téma, které chce zlínská Naděje sdílet s lidmi v tomto městě - jak žít s demencí, jak a kde si říct o pomoc. Demence není jen záležitost nemocného, velmi se dotýká celé rodiny. A na život s demencí nemá nikdo zůstat sám," dodala.

Premiéra v režii Petra Michálka je naplánovaná na 13. října v 19 hodin ve Velkém sále.

Test paměti si - nejen během Týdne paměti - může udělat kdokoli. Divadlo chce touto cestou na tuto možnost upozornit, ukázat, že není proč se stydět nebo bát a otevřít na toto téma diskusi.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam