Preventivní vlak ČD přijíždí do Zlínského kraje

ilustrační foto: Zlin.czilustrační foto: Zlin.cz
ilustrační foto: Zlin.cz
Co se děje 16. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Úspěšný projekt Preventivní vlak bezpečné železnice zavítá v rámci své podzimní cesty do tří měst Zlínského kraje – Zlína, Otrokovic a Kroměříže. Zlín je navíc prvním městem, kde mohou návštěvníci ve veřejné premiéře vidět nový film „To nedáš! 2", na jehož vzniku se podílely České dráhy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), řekla serveru Zlin.cz mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

České dráhy Preventivní vlak pořádají od roku 2007. Je určený pro žáky základních škol a studenty středních škol a učilišť. Letos na podzim už Preventivní vlak vyjíždí na svou devatenáctou cestu po regionech. Za jedenáct let unikátním vlakem prošlo téměř 23 tisíc mladých lidí.

"Společenská odpovědnost národního dopravce zahrnuje i oblast prevence na železnici. Každoroční statistiky nehod jsou pro České dráhy stále silným impulzem pokračovat právě v aktivitách v oblasti prevence. Z praxe víme, že většina nehod vzniká zcela zbytečně, ve většině případů nekázní, riskováním a často fatálním podceněním situace na straně řidičů a chodců. A také že k nejohroženějším patří věková skupina mladých mezi 14 a 19 lety. Aktivně a především soustavně se proto snažíme apelovat na děti a mládež a využíváme přitom i sekundárního efektu – můžeme jejich prostřednictvím ovlivňovat i dospělé v jejich okolí. Ukazujeme přímo v prostředí železnice, že je nutné respektovat  zákon a dodržovat základní pravidla bezpečného chování," uvedl Michal Štěpán, člen Představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

"Za dobu existence projektu Preventivní vlak prošly jeho speciálně upravenými vagony tisíce studentů. Na potenciální nebezpečí číhající na železnici musíme mladou generaci upozorňovat neustále. Mladí lidé si totiž mnohdy neuvědomují, že se jim během jedné vteřiny, například při oblíbeném přelézání odstavených vagónů, může změnit celý život. Pokud tyto činnosti provádějí na elektrifikovaných tratích, mohou o svůj život přijít, nebo jim elektrický výboj z trolejového vedení způsobí těžké popáleniny, jejichž léčba trvá často několik měsíců, je velmi bolestivá a následky v podobě nevzhledných jizev už nikdy nezmizí. Proto jsem přesvědčený, že podobné akce mají smysl a budeme je podporovat i v budoucnu," řekl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Co mladé lidi v Preventivním vlaku čeká? Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se při uplynulých ročnících velmi osvědčila. České dráhy pro ně společně se Správou železniční dopravní cesty připravily tři stanoviště, kterými postupně účastníci prochází.

Prvním vagónem je speciální kinovůz. V něm návštěvníci uvidí nový film s názvem „To nedáš! 2". Ten seznamuje mládež se základními pravidly bezpečnosti na železnici a v jejím okolí, informuje o rizikovém chování a upozorňuje na jeho možné fatální důsledky. Byť jde o fikci, snímek je velmi emotivní a působivý, protože jednotlivé příběhy vycházejí z reálných mimořádných událostí na železnici. Motivací k vytvoření tohoto filmu byly především šokující statistiky železničních nehod.

Na druhém stanovišti čeká na studenty diskuse s odborníky, kteří se nehodami na železnici zabývají. Setkají se v konferenčním voze s vyšetřovateli Správy železniční dopravní cesty nebo Českých drah. Ti jim ukáží reálné fotografie ze skutečných nehod a také konkrétní příběhy z jejich praxe.

V závěrečné fázi projektu studenty čeká hasičský vůz a hasiči, kteří předvedou ukázky své práce. Nebude se jen mluvit o teorii, ale žáci a studenti si první pomoc vyzkouší, půjde o věrohodnou simulaci záchrany lidského života. Účastníkům se budou věnovat drážní hasiči SŽDC, kteří mají mnohaleté zkušenosti se zásahy při železničních nehodách.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam