Ve Zlínském kraji přibývá mladých lidí se srdečním zánětem

Ilustrační foto (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)Ilustrační foto (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)
Ilustrační foto (Foto: Nemocnice Zlínského kraje)
Co se děje 21. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Ve Zlínském kraji přibývá mladých lidí, kteří se léčí se srdečním zánětem. Nejčastěji je způsobován virovou infekcí, z laického pohledu stačí přechodit chřipku nebo jinou virózu, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Pacienti z celého kraje jsou přesně diagnostikováni díky Kardiologickému oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně a vyšetření srdce na magnetické rezonanci, což je mimořádně náročné a dlouhé vyšetření, které provádějí lékaři a radiologičtí asistenti pouze ve zlínské nemocnici.

Kvalitní skeny srdce z magnetické rezonance totiž vyžadují téměř absolutní nehybnost a přitom paradoxně vyšetření orgánu, který se naopak zastavit nemůže. „Vyšetření trvá od 50 do 90 minut, záleží na zaměření, pravidelnosti srdeční činnosti, spolupráci pacienta a mnoha dalších faktorech. Vyšetřujeme zároveň s monitorováním EKG a magnetická rezonance se sama synchronizuje tak, aby srdeční pohyby ovlivnily výsledek co nejméně," uvedl primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Tesař. Náročné je však i hodnocení samotného snímku. „Vyžaduje dokonalou anatomickou i fyziologickou znalost srdce a jeho činnosti či případných patologií," dodal primář Tesař s tím, že dříve se museli pacienti odesílat do Olomouce nebo Brna a čekali na výsledky několik týdnů až měsíců. Od roku 2012, kdy se uskutečnil upgrade magnetické rezonance ve Zlíně, který umožnil tuto diagnostiku, čekají pacienti maximálně 48 hodin.

Srdeční zánět se může projevovat dušností, bolestí na hrudi, snížením výkonnosti nebo poruchami srdečního rytmu. Často se jedná o plíživé onemocnění, někdy je však nástup rychlý a jde doslova o hodiny. „Léčba se odvíjí od závažnosti a příčiny. Většinou přicházejí do úvahy léky podávané při srdečním selhání, protizánětlivé léky, někdy je nutné podávat kortikosteroidy, lidské imunoglobuliny, při převodních poruchách je nutno zvažovat implantaci kardiostimulátoru či defibrilátoru, u jiných forem mimotělní oběh nebo urgentní transplantaci srdce," popsal primář Kardiologického oddělení Zdeněk Coufal. Podezření na zánět srdce řeší zlínští kardiologové u tří až čtyř pacientů měsíčně, často bývají postižení mladí lidé. Jedním z posledních vážných případů byl dokonce 16letý chlapec.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam