Nová komedie otevře ve zlínském divadle téma péče o seniory

Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Městské divadlo Zlín)
Co se děje 25. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Inscenaci s tématikou stárnutí a ztráty paměti uvede v říjnu Městské divadlo Zlín. Divadlo také připomíná právě probíhající Týden paměti, informovala server Zlin.cz jeho mluvčí Veronika Jurčová.

Už od roku 1994 je datum 21. září Mezinárodním dnem Alzheimerovy nemoci. Tímto dnem začal i letos Týden paměti. Městské divadlo Zlín v té době intenzivně zkouší hru Kazimira Lupince Upokojenkyně, nominovanou v roce 2015 na Cenu Marka Ravenhilla. „Senior komedii" o zírání do stropu a čekání... Čekání na návštěvu nejbližších, na pár slov, na buchtičky... Na smrt? Komedii, jenž vtipně, ale současně velmi naléhavě upozorňuje na problematiku péče o seniory, především těch pobývajících v domově důchodců, vyčleněných z běžného života.

"Hra nabízí vhled do světa jejich běžných každodenních starostí a radostí, ale také možnost pocítit hloubku samoty a až existenciální tísně, které toto odloučení způsobuje," sdělila dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

V hlavních rolích se představí Jana Tomečková a Milena Marcilisová, které se staly také patronkami Týdne paměti. "Za patronát jsme vděční. Je to výzva pro lidi, kteří u sebe pozorují potíže s pamětí, aby se nechali testovat. Stanovení včasné diagnózy je zásadně důležité pro zvládání nemoci," řekla ředitelka Naděje Zlín Kateřina Pivoňková. "Uvedení hry Upokojenkyně přináší téma, které chce zlínská NADĚJE sdílet s lidmi v tomto městě – jak žít s demencí, jak a kde si říct o pomoc. Demence není jen záležitost nemocného, velmi se dotýká celé rodiny. A na život s demencí nemá nikdo zůstat sám," dodala.

Režie inscenace Upokojenkyně se ujal Petr Michálek. Premiéra je naplánovaná na sobotu 13. října v 19 hodin ve Velkém sále divadla.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam