Zoo Zlín slaví sedmdesátiny, víkend bude plný akcí

Ilustrační foto (Foto: Archiv ZOO Zlín)Ilustrační foto (Foto: Archiv ZOO Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Archiv ZOO Zlín)
Co se děje 25. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Své sedmdesáté narozeniny oslaví zlínská zoologická zahrada v Lešné o posledním zářijovém víkendu. Na návštěvníky čekají speciální prohlídky, vystoupení i dílničky, informovala server Zlin.cz mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Před sedmdesáti lety, v květnu 1948, byla slavnostně otevřena zoologická zahrada na Lešné. Od té doby prošlo areálem téměř 19 milionů návštěvníků. Oslavte s námi kulaté výročí. Od pátku 28. do neděle 30. září bude v areálu zoo nachystána spousta překvapení a zážitků.

"Podíváte se třeba do nepřístupných prostor zámku Lešná, pokřtíme mládě kasuára, naučíme vás žonglovat, promítneme dokument mapující 70 let zoo. Velkou oslavu zakončí v neděli 30. září koncert kapely Fleret," přiblížila Bujáčková.

Zoo vznikla v parku, který se prostíral kolem lešenského zámku. Ve třicátých letech minulého století hrabě Josef Karel Seilern, tehdejší majitel zámku a lukovského panství, zavedl v Lešné chov oborních a exotických zvířat. V areálu zoo se pohybovala vysoká zvěř, drobné antilopy, jeřábi, ve velkém vytápěném skleníku volně poletovali exotičtí ptáci, především papoušci vlnkovaní, snovači a pěnkavy.

Seilernové od roku 1929 odchovávali dokonce i australské běžce emu hnědé. Součástí areálu bylo od začátku 20. století také hraběcí přírodovědné muzeum Zámek a celý areál byl po skočení 2. světové války rakouské hraběcí rodině Seilern-Aspang zkonfiskován. Město Zlín, které se stalo jeho vlastníkem, přišlo se záměrem využít celý areál ke kulturním účelům, a tak byl v roce 1948 vy- tvořen návštěvní řád a zřízena zoologická zahrada. Až do konce 90. let se však jednalo spíše o zoopark regionálního významu s návštěvností kolem 200 tisíc osob. Tvář zlínské zoo se změnila především v posledních 15 letech. Společně se zámkem Lešná nyní tvoří jedinečný celek s neopakovatelnou atmosférou. Návštěvu si každoročně nenechá ujít více než 600 tisíc lidí.

Víkendový program věnovaný oslavám bude bohatý. V pátek 28. září čekají návštěvníky speciální prohlídky, při kterých budou moci podívat i do jinak nepřístupných prostor. V altánku na nádvoří budou probíhat od jedné hodiny až do večera různá vystoupení a na prostranství před zámkem se chystají dílničky. Stejné to bude i v sobotu a v neděli. Kouzla, žonglování, muzika. V neděli zahraje v altánku kapela Fleret.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam