Povídky z jedné a druhé kapsy čeká premiéra

foto: Divadlo Zlínfoto: Divadlo Zlín
foto: Divadlo Zlín
Kultura 29. 9. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V neděli 30. září budou mít ve Velkém sále Městského divadla Zlín premiéru Povídky z jedné a druhé kapsy. Jde o výstup projektu nazvaného Malí velcí herci, který pořádalo Městské divadlo Zlín společně se spolkem ZUŠKA? ZUŠKA!, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Unikátní projekt Malí velcí herci nabídl několika desítkám žáků veřejných základních uměleckých škol ze Zlínského kraje intenzivní setkání se skutečným divadelním světem i jeho zákulisím. Povídky z jedné a druhé kapsy, které z projektu vzešly, mají premiéru v neděli 30. září ve 14.30 ve Velkém sále.

Možnost nazkoušet Povídky z jedné a druhé kapsy dostali žáci literárně-dramatických oborů všech veřejných ZUŠ ve Zlínském kraji. Náročným dvoudenním konkurzem úspěšně prošlo 14 nejtalentovanějších malých herců ve věku od 10 do 18 let. Na inscenaci pracovali společně s profi herci zlínského souboru Markétou Holcmanovou a Matějem Štruncem, režije se ujal Vladislav Kracík, umělecký šéf Divadla Tramtárie. „Žáci stanuli na pódiu společně se svými ostřílenějšími kolegy, profesionálními herci. Několik měsíců pracovali po jejich boku, poznávali zákulisí a získávali tak velmi cenné zkušenosti pro další rozvoj svého hereckého nadání," řekla manažerka projektu Jana Kubáčová. „Dětem navíc v jim blízké a srozumitelné formě přiblížíme dílo Karla Čapka, které mají i v doporučené literatuře," doplnila.

„Herci Markéta s Matějem mezi děti krásně zapadli, fungují jako jedna parta na jevišti, i v zákulisí. Ty děti jsou elita, většinou mají zkušenosti z recitačních soutěží i z divadelních vystoupení v rámci ZUŠ. Mnohé z nich mají skvělé předpoklady věnovat se herectví dál třeba na konzervatoři," uvedl režisér Kracík s tím, že Povídky budou představení pro celou rodinu. „Je to špíl hravý, komiksový, dětem blízký, protože ho spoluvytvářely. Situace jsou jim přirozené, protože řada z nich vychází ze společných improvizací," dodal.

Inscenace se po premiéře zařadí na běžný repertoár Městského divadla Zlín. „Je to záležitost unikátní, precedentní. Děti se učí od nás, my od nich. Nad tím vším pan Čapek, jehož humanistické texty jsou dnes tak aktuální. Povídky z jedné a druhé kapsy začleníme do školního předplatného a s inscenací plánujeme také zájezdy," dodal principál zlínského divadla Petr Michálek.

První reprízy budou 4. října, 15. listopadu a 19. prosince.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam