Majitelé pozemků v Malenovicích, na kterých by měla stát nová nemocnice, souhlasili s prodejem

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 2. 10. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Majitelé pozemků v Malenovicích dali nové nemocnici zelenou a souhlasí s prodejem parcel Zlínskému kraji. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

„Vážím si vstřícného přístupu majitelů, kteří souhlasili s prodejem pozemků v Malenovicích Zlínskému kraji, pro výstavbu nové nemocnice. Je vidět, že když se s lidmi jedná férově a na rovinu, tak jsou schopni pro dobrou věc se domluvit, a já jim za tento přístup moc děkuji," řekl hejtman Jiří Čunek s tím, že kraj chce všem majitelům zaplatit za pozemky tržní cenu.

Jednání s majiteli pozemků v lokalitě Malenovice trvají od začátku září. Zlínský kraj oslovil všech 49 majitelů pozemků, aby jim představil plán výstavby nové nemocnice. Druhou lokalitou, kde by se dala nemocnice postavit, je současný areál krajské nemocnice ve Zlíně, nicméně s ohledem na prostorové možnosti, by byla tato varianta velmi komplikovaná.

„Odborníci preferují lokalitu Malenovice také z důvodu dobré dopravní dostupnosti pro pacienty, ať už se jedná o vlak, trolejbus či parkování, ale i lepší prostorové možnosti," zdůvodnil volbu Malenovic hejtman Jiří Čunek a dodal: „Během setkání však vyplynula také témata, která občany zajímají, a my se jimi budeme zabývat. Byla to zejména ochrana proti hluku v sídlišti Malenovice nebo dopravní obslužnost MHD. Odpovědi na ně budeme řešit v zadané prověřovací studii. Její výsledky budou opětovně projednány nejen se zástupci sídliště Malenovice. Mezi dotazy se objevilo také další využití současného areálu nemocnice."

Případný hluk by měla v Malenovicích řešit protihluková opatření po obvodu areálu. „Nechceme však dělat betonové stěny a ploty, jak to bývá obvyklé, ale bude to kombinace terénních úprav, výsadeb a zemních valů, aby byla splněna nejen funkčnost, ale i estetická stránka," doplnil zlínský hejtman. Mezi nemocnicí a sídlištěm je v plánu vybudovat plochu pro volnočasové aktivity, parčík, dětské hřiště či mateřskou školku pro zaměstnance. „Mezi budovou nemocnice a současným obchodním centrem bude na zemi umístěný heliport," zmínil Čunek s tím, že umístění je záměrně plánováno na zemi, protože kdyby byl heliport na střeše, tak by hluk šel do sídliště.

Co se týká dopravní obslužnosti, tak se počítá s dostatkem parkovacích míst před novou nemocnicí, samozřejmostí je návaznost na MHD a železniční dopravu tak, aby přístup do nemocnice byl nejen pro pacienty, ale i personál či příbuzné co nejkomfortnější z hlediska dopravní dostupnosti.

Souběžně se zpracováním dokumentace na novou nemocnici se řeší i podobná činnost na dokumentaci v současném areálu Krajské nemocnice T. Bati o jeho dalším využití. Zlínský kraj na ní bude úzce po komunálních volbách spolupracovat s městem Zlín. „Zvažují se však různé varianty, v úvahu přichází například výstavba bytů společně s vytvořením bydlení se sociálními službami vhodnými pro seniory," nastínil Čunek s tím, že již v současné době je jisté, že v areálu zůstane oddělení LDN a rehabilitace.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam