Staří a krásní: Mercedesy míří do Katovic

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 8. 10. 2018 | Autor: Jan Čada

ZLÍN - Mimořádně vzácný náklad naložili odborníci do dvou obřích kamionů ve Zlíně - Loukách. Kdo jel kolem, nemohl si v areálu známého zlínského prodejce automobilů nevšimnout. V pondělí odpoledne vyrážel na 180 kilometrů dlouho trasu druhý z nich.

"Jde o Mercedesy všech věkových kategorií ze sbírky rodiny Samohýlových. Tyhle vozy budou Zlín reprezentovat na veliké výstavě veteránů i dalších motoristických skvostů v polských Katovicích," vysvětloval organizátor celého unikátního přejezdu hned dvacítky dobových vozů světoznámé značky Vladislav Ligas.

Jak známo, jedinečné veterány mnoha značek začal se svými spolupracovníky shromažďovat Alois Samohýl, od té doby uplynuly desítky let. V jeho stopách jdou i další generace známého rodu. Bez šéfa, otce a dědy, se musejí obejít už téměř sedm let.

"U Samohýlů dělám šestadvacet let, podobné unikátní výjezdy jsme už organizovali, nedávno třeba do Bratislavy. Při převozu musíme být pochopitelně maximálně obezřetní, každý vůz musí být dokonale upevněný, to je jasné. Vyčíslit hodnotu si netroufám, to ani není účelem," vypráví Ligas zasvěceně.

Mezi "vyšolíchanými" veterány zaujme i jeden, který jakoby teprve po desítkách let vyjel někde ze stodoly, kde spal dlouhatánským spánkem.

"To je vůz, jak my říkáme v nalezeném stavu, odborná veřejnost i laikové uvidí, jak vypadá, než se do něj dáme a za stovky hodin změníme tvář do původní krásy," komentuje nakládání posledního vozu šéf výjezdu. Vzácnými exponáty určitě udělá dobré jméno městu Zlínu o necelých 200 kilometrů severovýchodněji.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam