Firma ze Zlínska dostala za nakládání s nebezpečnými oleji tučnou pokutu

Ilustrační foto (Foto: ČIŽP)Ilustrační foto (Foto: ČIŽP)
Ilustrační foto (Foto: ČIŽP)
Co se děje 10. 10. 2018 | Autor: Irena Frolová

LÍPA - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) udělila firmě Čepramo ze Zlínska tučnou pokutu. Společnost provozující zařízení k úpravě odpadních olejů v Lípě musí zaplatit 400 tisíc korun, protože nedoložila, jak nakládala s nebezpečnými odpadními oleji, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Firma porušila provozní řád zařízení a nezaslala roční zprávu o plnění podmínek integrovaného povolení za rok 2016 na Krajský úřad Zlínského kraje. „Provozovatel nedoložil rozbory u namátkově vybraných odpadních olejů – na obsah chloru, polychlorovaných bifenylů (PCB) a mechanických nečistot. Jednalo se o 638 tun odpadních olejů, které přijal v roce 2016 ke zpracování a které spadají do kategorie nebezpečných odpadů," podotkl Tomáš Augustin, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Firma Čenapro také nezdokladovala, v jakém režimu pak byly upravené oleje ze zařízení v roce 2016 a 2017 expedovány. Zda jako výrobek nebo upravený olej k energetickému využití nebo olej k regeneraci. „U expedovaných olejů v množství 865 tun nebyly doloženy žádné rozbory například na obsah chloru, PCB, bodu vzplanutí, obsahu vody, mechanických nečistot, popř. výhřevnost, obsah síry, arsenu, kadmia, rtuti či olova," doplnil Tomáš Augustin.

Při stanovení výše pokuty inspektoři vzali v úvahu to, že přijaté odpadní oleje patřily do kategorie nebezpečných odpadů. Odvolání společnosti Čepramo Ministerstvo životního prostředí zamítlo jako opožděné, pokuta je tak v právní moci.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam