Malá houbařka Eliška: pro letošek končíme

Eliška a její muchomůrky (Foto: Zlin.cz)Eliška a její muchomůrky (Foto: Zlin.cz)
Eliška a její muchomůrky (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 12. 10. 2018 | Autor: Jan Čada

PROVODOV - Už je to asi tak. Sucho zkosilo i pravověrné houbaře. Loni touto dobou vrcholily jejich podzimní žně, pravé hřiby brali pomalu do nůší, letos je všechno jinak.

Potvrdí to s trochou smutku i možná nejmladší z přepočetné rodiny houbařů od Chřibů po Beskydy Eliška Pšenicová z Provodova.

Aby si aspoň trošku zmírnila houbařský půst, přinesla si z lesa to jediné, co tam bylo k mání, poslední krásné muchomůrky červené a na chvíli jimi ozdobila domácí zahradu.

Jinak je úžasné, jak se bystrá prvňačka vyzná. "Tato červená muchomůrka je sice jedovatá, ale ne smrtelně. Zato muchomůrka tygrovaná a hlavně zelená, to jsou nejjedovatější houby vůbec," hlásí, jakoby citovala z houbařské encyklopedie či slovníku.

Jedinou muchomůrku, kterou Eliška doporučuje, je růžová.

"Jasně, říká se jí taky masák, je z ní výborný guláš, ale to letošní sucho z ní taky udělalo velikou vzácnost," doplňuje dívenka, která chodí do řady kroužků ve škole, ale ten mykologický by klidně mohla vést sama.

Podle Elišky ale bohužel i dospělých znalců to už na žádné velké úlovky nevypadá a tak se zase bude muset vydržet do příštího roku.

Anebo se ještě stane zázrak?

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam