Valašskokloboucká knihovna byla v národní soutěži oceněna jako nejlepší

Foto: MěÚ Valašské KloboukyFoto: MěÚ Valašské Klobouky
Foto: MěÚ Valašské Klobouky
Co se děje 18. 10. 2018 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Valašskokloboucká knihovna se ve své kategorii stala Městskou knihovnou roku 2018, server Zlin.cz o tom informovala mluvčí města Lenka Zvonková. Knihovna tak zaznamenala mimořádný úspěch v celorepublikové konkurenci stejnojmenné soutěže, kterou pro bibliotéky podeváté vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny zřizované městy a motivovat je ke zkvalitnění služeb poskytovaných čtenářům a široké veřejnosti. Ocenění převzali zástupci v Zrcadlové kapli Klementina v Praze.

„Vedle prvního místa ve své kategorii obsadila kloboucká knihovna také třetí místo v celostátním srovnání všech soutěžících knihoven napříč všemi velikostmi měst. Takový úspěch bereme jako potvrzení, že se knihovna rozvíjí správným směrem. Neustále rozšiřuje své knihovnické i informační aktivity, pořádá celé spektrum kulturních akcí na podporu čtenářství, pracuje se školami i dalšími cílovými skupinami a stále přichází s novými nápady. Za tento tvořivý a energický přístup bych všem knihovnicím velmi rád poděkoval," řekl Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky.

Ve dvoukolové soutěži prošly knihovny nejprve hodnocením metodou benchmarkingu, který srovnával 22 indikátorů. „V roce 2017 bylo v kloboucké knihovně registrováno 1 358 čtenářů, kteří během více než 15 tisíc návštěv uskutečnili přes 42 tisíc výpůjček. Pro veřejnost jsme během roku uspořádali 199 kulturních a vzdělávacích akcí," sdělila knihovnice Jana Dorňáková. „Dále se sledoval například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost nebo počet stanic připojených k internetu," poznamenala.

Dvě nejlepší knihovny z každé velikostní kategorie postoupily do druhého kola, kde je čekala návštěva odborné komise. „Při ní bylo posuzováno společenské a komunitní působení knihovny pro obyvatele města, prostředí oddělení pro dětské i dospělé čtenáře nebo také technické vybavení," uvedla Jana Dorňáková. „Nejvyšším počtem bodů u nás komise ohodnotila práci s dětmi a se seniory a také pestrost připravovaných programů," dodala.

V ostatních kategoriích letošního ročníku soutěže dále uspěly Městská knihovna Louny, Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově a Regionální knihovna Karviná.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam