Ve Zlíně bude slavnostně otevřen obnovený Památník Tomáše Bati

Co se děje 19. 10. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V neděli 28. října se slavnostně otevře veřejnosti obnovený Památník Tomáše Bati. Prohlédnout si jej bude možné od 11.00 do 17.00 hodin a vstup bude volný, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Návštěvníky čeká mimořádný zážitek umocněný tím, že si v těchto dnech připomínáme sto let od založení Československa. Otevření památníku bude slavnostní událostí," ujistil primátor Miroslav Adámek.

Památník sloužil v posledních desetiletích jako Dům umění. Nyní se mu vrátil vzhled z 30. let minulého století, kdy byl nazýván „skleněným krystalem" a stal se jedním ze symbolů Zlína. Jeho plášť tvoří téměř tisíc skleněných tabulí o rozměrech 90 x 150 centimetrů, interiér je laděn do trikolóry: podlahy jsou červené, vnitřní stěna schodiště modrá, sloupy a stropy bílé. Vrátí se do něj i maketa letadla Junkers F 13, ve kterém přišel v roce 1932 o život Tomáš Baťa, zakladatel slavného obuvnického impéria. Stroj bude postaven v měřítku 1 : 1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry. „Hotový by měl být v dubnu příštího roku," konstatovala Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče magistrátu.

V den otevření budou mít návštěvníci památníku možnost zhlédnout i artefakty z tragické nehody – kapesní hodinky T. Bati, část vrtule a úlomek skla.

Náklady na obnovu Památníku Tomáše Bati přesáhly částku 50 milionů korun. Hned 32 milionů korun město získalo ve formě dotace z Ministerstva kultury. Přispěly také firmy a veřejnost, prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané sobě zaslali cca 600 tisíc korun. „Každého z dárců nyní zveme na slavnostní otevření. I to je naše forma poděkování," prohlásil náměstek primátora Jiří Korec.

Obnově památníku předcházela mnohaletá diskuse architektů, urbanistů, památkářů a představitelů města, neboť je svým významem srovnáván s takovými funkcionalistickými skvosty, jakými jsou brněnská vila Tugendhat či pražská Müllerova vila. Očekává se, že se po otevření stane jedním z hlavních turistických lákadel Zlína.

Po slavnostním otevření se Památník Tomáše Bati na zimu opět uzavře, možné však budou zřejmě předem dohodnuté prohlídky. Běžný provoz zahájí na jaře roku 2019.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam