Na Rusavu za portáši

Foto: KroměřížskoFoto: Kroměřížsko
Foto: Kroměřížsko
Turistický blog 18. 10. 2018 | Zdroj: Kroměřížsko

Chcete se jít projít do lesa? Do takového toho krásného lesa, co je nahoře na kopci, cesty v něm někam vedou a sem tam se vám otevře paseka s krásným výhledem? Ale no tak, děti, copak jste ještě nebyli na Rusavě?

Teď na podzim je Rusava obzvlášť krásná. Měkké podzimní slunce hřeje do kožíšků líných koček, které se vyvalují na zápražích dřevěných chalup, stromy v hlubokých lesích kolem dokola se barví do všech možných odstínů červené a žluté.

Kroměřížsko

Rusava je vesnice usazená do hlubokého údolí mezi svahy Hostýnských vrchů. Malebné jméno dostala po horské bystřině, která vyvěrá pod Skalným. Odtud Rusava padá prudkými lesními srázy až do údolí, teče dál celým hostýnským podhůřím, až kamsi za Hulín, kde se vlévá do mnohem větší Moravy. Cestou potkává pohádkově krásnou krajinu, kterou chrání hory, a která jako by měla zůstat skrytá před světem. Z horských úbočí nese voda všechno, co viděla až na široké pláně Hané.

Kroměřížsko

Dnes nás Rusavou provází sám starosta Bohumil Škarpich. A aby to bylo opravdu stylové, má na sobě portášskou uniformu. Portáši patřili k místním kopcům tak, jako psi ke stádu oveček. Obcházeli hory, hlídali hranice Moravy a Uher, ale hlavně měli dávat pozor, aby zbojní Valaši, se kterými si císař pán nevěděl rady, věrně sloužili jeho majestátu. Na valašských kopcích od Vsetína po Lidečko Portáši vartovali od poloviny 17. století až do roku 1830. Dnes se v portášských krojích po kopcích prochází ti, kdo chtějí připomenout, jaký byl život v pohraničních horách.

Kroměřížsko

Pan starosta nám ukazuje všechny kopce a chalupy, které jsou rozsypané široko daleko po okolních stráních. Mluví o malířích a sochařích, kteří si Rusavu pro svou malebnost zamilovali. Mluví o lidech, kteří tu žijí i o chalupářích, který je tu pomalu snad víc než místních. Není se co divit, na Rusavě je opravdu krásně.

Kroměřížsko

Pokud se nebojíte, že se v kopci zadýcháte, dostanete se odtud na spoustu krásných míst. Na Hostýn, kde stojí nádherná bazilika a kolem ní drobné dřevěné stánečky s perníkovými srdci, růženci, oplatky, obrázky, křížky a hračkami. Na vyhlídku Pardus, na zříceninu Obřany, na Tesák, Troják nebo až na Lukov. A cestou uvidíte hluboké lesy, horské pastviny, dřevěné chaloupky, skály a studánky.

Kroměřížsko

Krajina kolem je jako vystřižená z prázdninového psaní. Kdybyste se toho chtěli o Rusavě dozvědět trochu víc, stavte se do muzea, co je přímo na úřadě. Nebo ještě lépe - přijďte na Mikulášský jarmark, na Štěpánskou vycházku s portáši nebo na Valašský bál. Rusava, Valašsi i Portáši vám pak budou o něco bližší.

Fotogalerie

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam