Vichr versus citroník

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Co se děje 30. 10. 2018 | Autor: Jan Čada

ZLÍN - Vloni ji o vůbec první sklizeň připravili nenechavci, kteří se dostali do sklepa. Teď, když už je úroda prakticky dokonalá, pro změnu zaútočil vichr. Ale paní Věra Kašparová ze Zlína může být v klidu a pořád spokojená. Škody tentokrát minimální.

Ve velkém květináči roste citroník, který původně patřil jejímu otci, normálně pod širým nebem v centru Zlína. Plody jsou překrásné. Ve spodní části už veliké a parádně vybarvené dožluta. V horní pak zelené coby příslib další úrody příští rok.

"Tatínek měl původně tři, my s dcerou pečujeme o jeden. Tento citroník může mít už klidně deset let. Loni měl první plody, na zimu vždycky míří i s květináčem do sklepa. V předešlé zimě nám plody někdo nesmyslně ukradl. Teď to vypadá po krásném létě i podzimu lépe, ale vyděsil nás vichr. Citroník spadl v úterý brzy ráno na zem, ale naštěstí se ulomilo jen pár malých větviček a několik plodů. Určitě najdou uplatnění v kuchyni," vypráví pěstitelka.

Nepochybně jde zvláště pod širým nebem o raritu a o pěkný úspěch. Citrusové keře a stromy totiž pocházejí původně z tropického a subtropického pásma jihovýchodní Asie.

Tak možná za čas sympatická paní připraví ve Zlíně třeba papayu a banány.

Fotogalerie

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam