Do holešovského zámku si našlo cestu téměř 10 tisíc lidí

Zámek Holešov (Foto: Městské kulturní středisko Holešov)Zámek Holešov (Foto: Městské kulturní středisko Holešov)
Zámek Holešov (Foto: Městské kulturní středisko Holešov)
Kultura 7. 11. 2018 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Zámek Holešov uzavřel turistickou sezonu, na významnou barokní stavbu Moravy a její blízké památky se přišlo podívat téměř 10 tisíc lidí. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

K zámku se počítá ještě zámecká kovárna a Šachova synagoga. Všechny tři památky jsou ve správě Městského kulturního střediska Holešov. Statistika přitom zohledňuje pouze placené komentované prohlídky.

Standardní prohlídky zmíněných tří památek navštívilo 6 200 lidí, což je zhruba stejné číslo jako loni a předloni. Další 3 500 lidí se přišlo podívat do zámku v rámci tematických nočních prohlídek na začátku a konci sezony. Číslo je výrazně vyšší než v předešlých letech, kdy se podobné akce konaly také.

Další návštěvnost s sebou přinesly výstavy, kterou jsou významnou části sezony na Zámku Holešov. Dvě největší interaktivní výstavy, první ze života včel Bzzukot a druhá českého umění bratrů Joži a Františka Uprkových, navštívilo necelých 6 000 lidí. Číslo však neodráží skutečnou návštěvnost Zámecké galerie, protože další výstavy byly a některé ještě jsou volně přístupné a počet návštěvníků není nijak evidovaný.

Od začátku roku to byla výstava volného výtvarného sdružení Valašský názor, která zpestřila hlavně plesovou sezonu. Následovaly výstavy fotografa Gustava Hegedüše a Janky Kollárikové, Slavné stavby Jindřicha Freiwalda, Židovské památky Holešova, Masaryk a Svatá země a výstavy, které se vážou k letošnímu výročí republiky. Byly to Stavby století republiky 1918 – 2018, Cesty se svobodě, Stromy republiky Zlínského kraje, Malé i velké holešovské osmičky a Děti slaví sto let republiky. "Poslední tři zmíněné jsou otevřené až do konce roku," doplnila Podhajská.

Zajímavý je také pohyb veřejnosti v zámeckém informačním centru - je to 27 tisíc lidí. Z koncertů, které se na zámku konaly v produkci Městského kulturního střediska Holešov, bylo například nejúspěšnější zářijové vystoupení Vlasty Redla – 750 posluchačů nebo Michal Prokop s Framus Five, který 1. února vyprodal New Drive Club.

Uzavírání zámecké výstavní sezony v Holešově je pouze symbolické, protože programové oddělení 1. prosince otevře ještě připravovanou výstavu betlémů a baněk. Tato populární výstava se koná každý rok a podle návštěvnosti z minulých let se dá předpokládat, že dorazí další tři tisíce návštěvníků.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam