Kraj může jednat o výkupu pozemků pro novou nemocnici ve Zlíně

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Co se děje 9. 11. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Zastupitelé Zlínského kraje podpořili výkup pozemků v Malenovicích pro stavbu Nové krajské Baťovy nemocnice, jejíž výstavba má trvat šest let a stát přes sedm miliard korun. Kraj tak může jednat se 49 majiteli pozemků o nákupu skoro 180 tisíc metrů čtverečních za cenu 1650 korun za metr čtvereční, řekla serveru Zlin.cz mluvčí kraje Adéla Kousalová.

Kraj je zřizovatelem nemocnice. Cena pozemků je v součtu skoro 300 milionů korun. „Okamžitě znovu oslovíme všechny vlastníky pozemků a předložíme jim kupní smlouvy, které budou pro všechny stejné s cenou za metr čtvereční 1650 korun,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

Podle něj by chtěl mít kraj odkup hotový do poloviny prosince, aby všichni vlastníci měli peníze ještě do Vánoc. Výkup je prvním krokem k výstavbě nové nemocnice. Zastupitelé také zřídili Výbor pro výstavbu Nové krajské Baťovy nemocnice a pověřili radu přípravou kompletního investičního záměru. Jeho součástí bude rozložení budov, příprava soutěže a způsob finančního pokrytí stavby. „Pokud při dalším hlasování, které by mělo být zhruba v březnu nebo dubnu příštího roku, zastupitelé podpoří výstavbu Nové krajské Baťovy nemocnice, tak první pacienty nová nemocnice přivítá už za šest let,“ uvedl Čunek.

Výstavba včetně přístrojového vybavení podle něj vyjde na 7,4 miliardy korun oproti rekonstrukci současného areálu Krajské nemocnice T. Bati, u kterého by obnova trvala 12 let a byla by ještě dražší, protože by stála skoro 10 miliard korun. „Současné umístění nemocnice nedává prostor pro vybudování nemocnice 21. století. Všichni mí kolegové se kloní ke stavbě nové nemocnice, protože se domnívají, že ve stávajících prostorách i v těch zrekonstruovaných by už místo pro moderní medicínu 21. století nebylo,“ tlumočil názor primářů nemocnice primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Architekt při projednávání myšlenky na novou nemocnici představil prvotní návrh urbanisticko-objemové koncepce, který zobrazuje umístění nové nemocnice ve vytyčené lokalitě v Malenovicích včetně technické infrastruktury, jako jsou parkovací domy nebo mateřská škola pro děti zaměstnanců. Součástí bylo představení dopravní infrastruktury, nově budované zastávky MHD nebo umístění heliportu, s nímž se počítá v prostoru mezi novou nemocnicí a současným obchodním centrem.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam