Adam bojuje, v Březnici mu jdou na pomoc

BŘEZNICE - Vážná nemoc ohrožuje zdraví i život ještě ne devítiletého Adama Šprtela z Březnice. Při leukémii už mnohokrát pomohla transplantace kostní dřeně. Platí jednoduchá rovnice. Čím více potenciálních dárců, tím větší šance pro nemocné.

V Březnici už uspořádali řadu akcí pro těžce zkoušenou rodinu. „Pomáhají místní fotbalisté, také tým starostů z celé republiky, chystá se adventní sbírka, lhostejní nezůstanou hasiči ani sokolové,“ vypočítává starosta Josef Hutěčka.

 A velmi aktivní je tamní Klub maminek. Jeho členky vedené Karolinou Soukupovou teď oslovily tamní mladé lidi. Dárci kostní dřeně, zatím tedy noví členové registru dárců, mohou být ve věkovém rozpětí od 18 do 35 let. Řada z nich přišla a v pátek se do národního registru zapsala. Mohou tak pomoci právě Adamovi, stejně jako komukoliv jinému. Přítomna byla i Zdena Wasserbauerová, žena, která se za nemocné bije už třiadvacet let.

Kolik dárců vlastně náš národní registr v České republice aktuálně má?

Momentálně je to kolem 80 000 lidí, což vypadá jako báječné číslo. Jenže je potřeba se mrknout o kousek dál na západ, k sousedům do Německa, tam už za čtyřicet let nabídlo pomoc 8 milionů lidí. U nás se darování kostní dřeně organizovaně věnujeme 26. rok. Já sama už „kroutím“ třiadvacátý rok.

Co Vás vlastně k téhle nikdy nekončící práci přivedlo?

Je to známé a nechci to nijak připomínat, fakt ale je, že tehdy onemocněl leukémií můj vnuk. Nakonec kostní dřeň nepotřeboval, byl ale na pokoji ve svých sedmi letech s mladím chlapcem Honzíkem a ten tehdy dárce nenašel. Bohužel…

Co říkáte na počin místního Klubu maminek, které vyzvaly nové potenciální dárce?

Říkám na to jediné. Velký dík. Ti, kteří přišli, mohou skutečně pomoci. Je to vždycky krásný pocit. Samozřejmě zdaleka ne na každého dárce se dostane, ta pravděpodobnost, že vás vyzvou k odběru a tudíž záchraně života, je dnes zhruba jedna ku stu, ale jak říkám, díky každému.

Mimochodem, kolik lidí letos z registru výzvu k odběru u nás v České republice dostalo?

Je jich asi osmdesát, od nás ze Zlínského kraje jich už bylo sedm. Respekt a úcta.

Tentokrát v Březnici lidé nedávali krev, ale uskutečnily se takzvané stěry. Která forma je častější?

Samozřejmě se více bere vzorek krve ze žíly, když ale nejsme v podmínkách zdravotnického zařízení, pak je tato forma také běžná. A mimo jiné zcela eliminuje  jakousi obavu z injekčních stříkaček. A ještě něco. Moc prosím všechny mladé lidi. Nebuďte lhostejní, pomáhejte. A Adamovi a jeho rodičům držím pěsti.

 

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’162051′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2170‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚162051‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x