Valašský mikulášský jarmek – čertíci kam se podíváš

O Valašských Kloboukách už jsme si tady párkrát povídali. Neuvěřitelně malebné náměstí s dřevěnými domky a svéráznými obchůdky sedí v samém středu městečka schovaného pod úbočími Bílých Karpat. Do hory je tu blíž jak do města, a tak se není co divit, že se právě tady zachovala nejedna valašská tradice. Jako třeba Mikulášský jarmek. Na samém prahu adventu městečko obsadí čertovské družiny, chodí tu Mikuláš, řemeslníci se věnují starým řemeslům. Voní tady koření, perníky a medovina, v dřevěnicích vyhrávají muzičky. Letos si to nenechte ujít.

Valašský mikulášský jarmek patří k nejkrásnějším adventním akcím v našem kraji. Dávají si tady totiž pozor, aby tady všechno bylo opravdové, aby se tu neprodávala cukrová vata a gumové hračky, ale abyste se mohli podívat na stará řemesla, koupit si papučky vyrobené přímo tady v Kloboukách, ochutnat perníčky, zjistit, jak se strouhají šindele nebo si prostě dát předvánoční štamprlu a trochu si zazpívat u stromečku.

Letos 1. prosince je to už 27. ročník, ale jarmeky se tady v Kloboukách konaly od pradávna. Ten vánoční je zvláštní tím, že sem jezdí mikulášské družiny z okolních dědin a každá z nich vypadá trochu jinak. Až tady budete, pořádně si družiny Svatého Mikuláše prohlédněte. Čertovské masky si vyparádili podle opravdu starých tradic. Třeba čerti z Nedašova. Pilní čtenáři si vzpomínají, že patří k trojlístku vesniček, které byly natolik oddělené od ostatního světa, že se tu prostě žilo malinko jinak než za humny. Nedašovští čerti mají masky ze slámy a v ruce jalovec, prostě to, co bylo na stráních kolem dědin po ruce. Čerti z Francovy Lhoty jsou celí v ovčích houních, jiní čertíci chodí v barevných pentlích, další mají zase dřevěné masky. Děsivý rej okolím obcházel už za pohanů při zimním slunovratu. Svatý Ježíšek i celé Vánoce jsou totiž zvyky o dost mladší.

Ale zpátky na jarmek. Je krásné procházet se klobuckým náměstím s hrnkem voňavého svařáčku v rukách, nahlížet řemeslníkům přes rameno a sem tam se zahřát v některé z dřevěnic u pece. Můžete ochutnat kyselicu i vdolky a domů si donést spoustu nezbytností.

Na jarmek jezdí tisíce lidí. Pro městečko, kde bydlí 5000 obyvatel to je docela nápor. Proto je jenom dobře, že se peníze utržené na jarmeku rozdělí zase zpět mezi spolky, které tuhle slavnou událost pořádají. Jedni je použijí na vydání historických publikací, jiní zase na činnost dětí nebo seniorů. Až budete z kapsy vytahovat nějakou tu lesklou minci, může vás těšit, že bude v dobrých rukách. A děcka sa zatím možú svézt na koníčkoch.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’162066′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2173‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚162066‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x