Originální, dokonalé, prospěšné všem. Zlínská přehrada změní tvář

Foto: Zlin.czFoto: Zlin.cz
Foto: Zlin.cz
Jana Pravdová 29. 11. 2018 | Zdroj: Jana Pravdová

ZLÍN - To bylo osočování. To bylo anonymních dopisů na zlínský magistrát i na Povodí Moravy do Brna. To bylo nevybíravých slov s poukazem na neschopnost a nechuť řešit budoucnost zlínské přehrady. To bylo vylovené munice z bahna vodní nádrže staré 85 let. A teď po měsících sice utajeného ale navýsost plodného jednání zodpovědných lidí, je tu řešení.

Na místě už nevyužívané zlínské přehrady, kde se ještě v 80. letech minulého století konaly třeba rychlobruslařské závody a v létě se tu závodilo pro změnu na kajacích a kánoích, bude vytoužený zlínský aquapark.

Řešení se nabízí přímo ideálně, na rozšířenou plochu 160 krát 80 metrů se vejde šest velkých bazénů s ledovou ale především s vyhřívanou vodou, ta navíc získá slanou příchuť, neboť do Kudlovského potoka, který ji zásobuje vodou, se u jeho pramene bude přidávat sůl z přebytků silničářů.

Zastřešení se stihne ještě v letošní zimě, stejně tak odbornici osadí stávající břehy i bazény důmyslnými systémy skluzavek, tobogánů a vodních atrakcí, využijí například zařízení z původního koupaliště Riviéra v Malenovicích.

Město společně s Povodím Moravy vytvořilo společnost AquaZlin, pro financování se počítá s městskými, státními ale i soukromými peněžními toky, ty by měly pomoci zhruba 50 procenty. Unikátní dílo, které se pro veřejnost otevře začátkem května roku 2019, se stane majetkem toho, kdo se zaváže, že zaručí, že se tu nikdy nebude vybírat vstupné. Vznikne tak pravděpodobně světový unikát.

Celkové náklady na výstavbu lépe řečeno přestavbu by neměly přesáhnout 100 milionů korun především proto, že se nebude platit za pozemek. Ten město po dobrých zkušenostech z 90. let na tržišti, v podchodu, pod budovou bývalého soudu i jinde nabídne na padesát let bezplatně novým majitelům.

Zajímavostí bude i skutečnost, že součástí nové chlouby města zůstane loď, která zdobila a zdobí vodní nádrž dlouhá léta. V ní znovu vznikne restaurace se specialitami ze sladkovodních i mořských ryb.

Už teď je jasné, že Zlín výrazně posiluje svůj potenciál na mapě cestovního ruchu.

 

O autorovi

Jana Pravdová

Mystifikátorka tělem i duší, které není žádná pravda svatá.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam