ZAPOMENUTÝ UNIKÁT II.: Chloubou ZOO Tomáše Bati byl lev i velbloud

Foto: Starý Zlín a Jiří WlasákFoto: Starý Zlín a Jiří Wlasák
Foto: Starý Zlín a Jiří Wlasák
Turistický blog 10. 12. 2018 | Zdroj: Kateřina Svobodová

ZLÍN – Zoologickou zahradu v centru města vybudoval podnikatel a tehdejší starosta Tomáš Baťa na začátku 30. let 20. století. Firma Baťa odkoupila pro město Zlín bývalé panské pozemky, les Tlustá a také zámek s parkem. Ten se stal společenským střediskem a základem pro ZOO, která měla koncem ledna 1931 už 43 zvířat.

Největší chloubou zlínské zoologické zahrady se stal berberský lev Cézar. Narodil se v lednu 1931 v přerovském zimovišti rakouského cirkusu Rebernigg, jehož majitel věnoval lvíče Tomáši Baťovi.

Než byla pro Cézara v městském parku vybudována klec, proháněl se několik dní po zahradě továrníkovy vily. Další lvíče jménem Betty získal Baťa od ředitele českého cirkusu Kludského.

Počet zvířat v zahradě se postupně zvyšoval. Na jaře 1932 měla zahrada 84 zvířat – od mnoha druhů ptactva včetně pelikána přes mývaly a velbloudy až po lišky. Jednalo se také o koupi slona.

Mezi roky 1931 a 1932 vycestoval Tomáš Baťa do asijských a afrických zemí. Zde se zaměřil na karavany velbloudů, které hodlal využívat pro pravidelnou přepravu zboží v nehostinných krajinách Afriky, Indie a Číny.

„Brzy přišla do Zlína instrukce s návodem na zhotovení nosné konstrukce na velblouda. V té by se přepravovala obuv v krabicích z přístavů do vnitrozemských pouští,“ uvádí Zdeněk Pokluda v projektu Jak se buduje světová říše. Zlínský velbloud Pepík ale odmítl spolupracovat, a tak z plánu sešlo.

Jak vznikla tato jedinečná zoologická zahrada si můžete přečíst ZDE.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam