Nová nemocnice bude výrazným krokem k moderní medicíně

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Okno do kraje 6. 12. 2018 | Zdroj: Redakce

ZLÍN - „Nová nemocnice zajistí vysoký standard léčebné a ošetřovatelské péče a bude obrovským posunem k moderní medicíně 21. století,“ říká předseda představenstva nemocnic Zlínského kraje MUDr. Radomír Maráček.

Proč je současná nemocnice ve Zlíně nevyhovující?

Podmínky v současné nemocnici za nějaký čas přestanou odpovídat medicínským i hygienickým požadavkům. Vezměte si, že máme operační sály na čtyřech místech, lůžkové stanice v 15 budovách. Pacienty musíme vozit po areálu nemocnice na vyšetření, často v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Intenzivní péče jsou v absolutně nevyhovujících prostorách, chybějí nám dospávací lůžka, máme vícelůžkové pokoje, které často zcela vylučují jakékoliv soukromí.

Jak se s novou nemocnicí změní péče?

Nemocnice se zaměří zejména na léčbu akutních a náročných nemocí pro celý Zlínský kraj a jeho blízké okolí. Pro Zlín a okolí bude současně spádovou nemocnicí. Ostatní nemocnice kraje budou nadále plnit roli spádového zařízení pro základní péči a zůstanou nezbytnou součástí systému zdravotní péče. Nejenže tedy budou zachovány, ale postupně také modernizovány. Zůstanou důležitým místem v jednotlivých částech kraje pro občany, kteří by v nich měli najít kvalitní péči ve všech základních oborech, i pro zaměstnance, kteří tuto péči budou zajišťovat.

Co nová nemocnice přinese pacientům?

Pod jednou střechou vzájemně propojených bloků pacienti snadno naleznou požadovanou péči, ať už to bude pomocí identifikace za vstupem s následnou navigací, nebo doprovodem až do příslušné ambulance, na vyšetření či k hospitalizaci. Nemocnice bude využívat nejmodernější výpočetní techniku na bázi umělé inteligence. Řada provozů bude plně automatizovaných. Na pokojích – z větší části jednolůžkových s možností dalšího lůžka pro doprovod – bude vedle stabilní teploty, vlhkosti a čistoty prostředí k dispozici i panel sloužící k zobrazení výsledků, průběhu léčby, ale i třeba obrázků z magnetické rezonance. Samozřejmostí je sociální zařízení, klimatizace, wifi, televize na pokoji. Také personál bude mít pro péči o pacienty k dispozici moderní přístroje, v nemocnici budou nejmodernější centrální operační sály se špičkovým vybavením. Nejvzdálenější pokoj lůžkové péče bude od intenzivní části nemocnice maximálně sto padesát metrů daleko. U člověka s potížemi prakticky okamžitě dojde k řešení vzniklých zdravotních problémů. Vše bude pro pacienta bezpečnější, rychlejší, jednodušší, a logicky uspořádáno tak, aby se minimalizovaly časy potřebné ke stanovení diagnózy a zahájení léčby.

Jak se přesunem do Malenovic změní dopravní dostupnost?

Dopravní dostupnost je velmi důležitá věc a místo v Malenovicích je pro novou nemocnici výborné. Jako by na tuto příležitost čekalo. Lidé budou moci přijet vlakem nebo autobusem, kousek je dálnice, u Otrokovic letiště. U nemocnice bude stát zastřešené parkoviště pro 1 500 míst. V současném areálu není denně možné zaparkovat, auta stojí na chodnících, nemluvě o zácpách v okolí.

Nová nemocnice bude vybudována jako monoblok, co to znamená?

Moderní nemocnice jsou dnes ve světě projektovány podobně jako letiště – prostorná vstupní hala a jednotlivé části jako odletové brány. Stavba tedy nebude mít tvar kostky, jak by se z názvu mohlo zdát, ale bude členitá. Monoblok bude mít oddělené vstupy pro pěší, pro zaměstnance, vjezd pro sanitky a pro zásobování. Čtyři samostatné vchody a vjezdy do nemocnice, což přinese větší bezpečí a pohodlí pro všechny. Ve vstupní hale s recepcemi personál pacienty zaregistruje a odešle podle potřeby do ambulancí, na dané oddělení a podobně. Součástí monobloku bude vše, co se týká akutní péče – část ambulantní, laboratorní, akutní medicína a vzadu lůžková část. Vznikne také školka pro děti zaměstnanců, dětské hřiště, park. Časem je v plánu i výstavba ubytovacího zařízení hotelového typu. Budou ho moci využívat doprovody pacientů, rodiče hospitalizovaných dětí, samotní pacienti nebo i zaměstnanci. Jsem přesvědčen o tom, že nová nemocnice neskutečně posune celokrajskou zdravotnickou péči. A těším se na to.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam