Zlínský kraj skrývá nejedno krásné město

Zdroj: Pixabay.comZdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com
Komerční sdělení 4. 1. 2019 | Zdroj: Marek Foršt

Město Zlín je pravděpodobně nejznámějším městem v kraji, a to nejen díky Baťovu závodu. Zlínský okres ale nabízí i menší zajímavá města, která stojí za zmínku. Třeba takové Otrokovice. S velkou pravděpodobností o jejich historii a památkách ani netušíte.

Hranice tří regionů

Otrokovice byly původně vesnicí, dnes se s již osmnácti tisíci obyvatel řadí hrdě mezi města. Leží ve Zlínském kraji, jihozápadně od Zlína.  Zajímavostí je, že se nachází na rozhraní tří národopisných regionů – Slovácka, Valašska a Hané.

Úspěchy v anketě

Otrokovice nejsou ve zlínském okrese neznámým městečkem, každoročně se umisťují v první desítce měst v České republice.  Jedná se o soutěž o nejkrásnější město Čech a Moravy, ve které hlasují občané Česka a vybírají podle oblíbenosti. Tu pořádá celorepublikový portál CZregion již řadu let.

Už v roce 2010 se umístily na třetím místě ihned za Kadaní a Českou Lípou. Aktuálně se v loňském roce 2018 objevily na osmé příčce.  

TIP: Věděli jste, že povinné ručení vás vyjde ve Zlínském kraji o dost levněji než v Praze? Přesvědčte se sami na webu srovnejto.cz a porovnejte si jednotlivé nabídky.

Baťov a zapojení do závodů

Pro historii je důležité období 30. let minulého století, kdy se Otrokovice zapojily do Baťovského závodu. Kvůli nedostatku vody a dopravním komplikacím se zde začaly budovat důležité pomocné závody. Baťa zde zakoupil močálovité pozemky a začal budovat průmyslovou čtvrť s vlastní továrnou. Za první republiky se navíc užíval neoficiální název Baťov. Prochází tudy i Baťův plavební kanál, jehož vyústění vedlo do přístavu v areálu továrny.  Dokonce tu najdeme letiště pro město Zlín. Z historie už víme, že zde v roce 1932 zemřel Tomáš Baťa.

Původ a památky

Název města vychází ze slova otroče, neboli dítě či mladý chlapec, ale i někdo, kdo nemá rozhodovací právo. První písemná zmínka o městu sahá do roku 1141.

Za zmínku stojí především společenský dům, jehož otevření se v roce 1936 zúčastnil i prezident Edvard Beneš. Tahle budova vznikla jako centrum zábavy pro pracovníky závodů. V současnosti zde najdeme hotel Baťov. Budova má i svůj architektonický účel, neboť je do tvaru ypsilon, a tím připomíná vrtuli letadla. Ta také symbolizuje onu nešťastnou smrt Tomáše Bati. Najdeme zde spoustu dalších architektonických skvostů a památek. Například barokní kostel sv. Michaela archanděla, nebo vysvěcený římskokatolický kostel sv. Vojtěcha z roku 1995. 

Zajímavost: I když průměrná výše povinného ručení vzrostla za rok 2018 v celé České republice, v malých městech jsou na tom řidiči v průměru pořád lépe než řidiči z velkých měst.  Povinné ručení i havarijní pojištění si snadno srovnáte a zařídíte online na webu ePojisteni.cz.

Tip na závěr: Chystáte se na dovolenou? Mrkněte, na které věci byste určitě neměli zapomenout!


Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam