Nová nemocnice má jasno. Ale co se starou?

Ilustrační foto: Zlin.czIlustrační foto: Zlin.cz
Ilustrační foto: Zlin.cz
Jana Pravdová 3. 3. 2019 | Zdroj: Jana Pravdová

ZLÍN - Šest nebo osm miliard, to je jedno. Nová krajská nemocnice Tomáše Bati má víceméně zelenou na zelené louce ve Zlíně - Malenovicích. Pravidelní pacienti se už nyní hlásí do pořadníků na špičkovou péči i preventivní prohlídky, přednost mají lidé z tamního sídliště, kteří tu a tam "zaremcali." Otázkou pro orgány činné ve veřejném řízení, tedy pro radnici, kraj a také sdružení občanů města Zlína /SOMZ/ zůstává, co bude na místě dnešní nemocnice.

Některé návrhy jsou až překvapivé, Zlinu.cz se se vysoce investigativně podařilo získat z neveřejného dokumentu s názvem Baťovka - sen nebo tutovka.

Nejblíže realitě je zatím zbourání všech objektů, které dosud fungují a jejich nahrazení velkokapacitními skleníky. V tomto případě by se ovšem u řeky Dřevnice nepěstovala jenom tolik žádaná zelenina, ale vzhledem k šestimetrové výšce zastřešených staveb a využití solární energie také subtropické a tropické ovoce.

"Vedle pomerančovníků, citroníků, mandarínkovníků či banánovníků a ananasovníků počítáme také s avocadem, mangem a dalšími pochutinami," úplně bychom tam vyřešili dovoz těchto komodit do České republiky," nastiňuje vývoj od roku 2024 zástupce zahraničního investora Franz Schwanz.

Nejde ale zdaleka o jediný projekt, o kterém budou brzy rozhodovat krajští i měštští zastupitelé. Jsou mezi nimi i zastánci jiných vizí.

"Mohli bychom vybudovat Památník bratří Baťů. Šlo by jednak o funkcionalisticky čistý rozuměj prázdný prostor s komplexem prosklených budov na ploše pěti hektarů. Abychom předešli kritikům v jejich bezuzdném rýpání, na ploše padesát krát padesát metrů bychom vybudovali repliku původní továrny Tomáše Bati z roku 1900 a dokonce bychom tam vyráběli fukční nazouváky," dává najevo smysl pro detail historička Emilie B. Razilská.

Jako třetí nejpravděpodobnější varianta se dnes jeví obří švestkový sad se sto tisíci stromy. "Jsme přece v kraji slivovice, je to dokonalý vývozní artikl, buďme zase jednou světoví," nabádá zástupce nejmenované likérky Milan Lihový. Návratnost investice je podle jeho slov šest let, přitom nezapomíná ani na původní poslání zdravotnického zařízení. "Nechali bychom v zadním traktu u řeky Dřevnice postavit dřevěnou záchytnou stanici, stejně ve Zlíně dlouhodobě chybí. A také pavilon pro odvykání závislosti na drogách a jiných návykových látkách," dodává Lihový.

Dosud tajný materiál obsahuje ještě další varianty využití stávající nemocnice.

Mimo jiné se v něm píše o nové obřím úložišti komunálního odpadu po naplnění skládky na Suchém dole.

Ve hře je i výstavba "zlínského Manhattanu", tedy asi třiceti vysokopodlažních až stopatrových domů, stejně tak ovšem i nové zábavní a nákupní centrum takzvaná Zlinland.

O autorovi

Jana Pravdová

Mystifikátorka tělem i duší, které není žádná pravda svatá.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam