Průmysl dosáhl historických objemů a zvolnil

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)Ilustrační foto (Foto: Pixabay)
Ilustrační foto (Foto: Pixabay)
Firemní partner 16. 4. 2019 | Zdroj: Redakce

ČESKÁ REPUBLIKA - Tuzemská průmyslová produkce za rok 2018 vzrostla meziročně o 3,0 %, přičemž růst zaznamenala téměř všechna odvětví zpracovatelského průmyslu. Dále pokračoval i mírný růst zaměstnanosti. 

Hodnota nových průmyslových zakázek se meziročně zvýšila o 3,7 %. „Loňský rok patřil z hlediska objemu průmyslové výroby k nejlepším v historii. Za celý rok 2018 se tuzemská průmyslová produkce zvýšila meziročně o 3,0 %. Přestože se jedná o nejnižší růst za posledních pět let, zůstalo jeho tempo nad evropským průměrem,“ sdělil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu. Česko se podle přidané hodnoty řadí na 12. místo žebříčku členských zemí Evropské unie s 2% podílem na celkové průmyslové produkci EU28.

„Českou republiku lze označit za jednu z nejprůmyslovějších zemí Evropy, což má své historické kořeny. Více než polovina naší průmyslové produkce pak míří na export,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda  Českého statistického úřadu. Mezi klíčové země ovlivňující vývoj průmyslu v Evropě patří s téměř 30% podílem Německo, s odstupem následují Velká Británie, Itálie a Francie. Mezi pět klíčových odvětví českého průmyslu patří z pohledu váhy výroba motorových vozidel, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba strojů a zařízení, výroba elektrických zařízení a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. „Výsledky roku 2018 ukázaly, že z dlouhodobého hlediska nemusí být růst průmyslu postaven pouze na výrobě aut. Automobilový průmysl již neměl největší příspěvek k růstu jako dříve,“ doplnil Radek Matějka.

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam