Čapí osudy. Jako u lidí. Veselé i smutné příběhy

Foto: Zlin.cz, Jiří Sviečka, Birds.czFoto: Zlin.cz, Jiří Sviečka, Birds.cz
Foto: Zlin.cz, Jiří Sviečka, Birds.cz
Co se děje 6. 8. 2019 | Autor: Jan Čada

BISKUPICE -  Jsou to tedy osudy. Letos by čapí příběhy pomalu vydaly na knihu smutku i radosti. Vyprávět by mohl biskupický ornitolog Jiří Sviečka, muž, který zanedlouho dosáhne neskutečného počtu okroužkovaných ptáků. 

Na jaře v radosti kroužkoval čapí mláďata jak v jeho Biskupicích i o kus dál na hnízdě v Kaňovicích.

Jenže poté, co se mladí čápi vydali na své první lety, bylo zkušenému chlapovi málem do breku.

"Nejdříve uvízl a zahynul na sloupu elektrického vedení jeden mladý, za pár dnů našel smrt podobným způsobem další," popisuje Sviečka.

Čápi se teď pomalu chystají na dlouhý let do zimovišť. I na cestách je čekají nástrahy. Zdaleka ne každý dlouhou cestu přežije, to je bohužel čapí život i smrt.

Ale jsou i veselejší pohledy. "Například u Olomouce napočítali kolegové za traktorem na pokoseném poli při hledání potravy, hlavně hrabošů, neuvěřitelných 246 čápů," popisuje znalec.

Úplně jiný příběh popisuje Jana Štěpánková z jednoho městečka na Slovácku.

"Tak jak se zpívá v jedné písni Hany Zagorové. Na zahradě se nám objevil černý čáp. Byl evidentně unavený a přistál na skalce. Docela se mu tam zalíbilo. Máme malé děti a tak jsme nevěděli, zda jim třeba nemůže ublížit. Zavolali jsme odborníkům a podle jejich rady vykopali potravu, tedy jediné, co bylo - žížaly. Udělali jsme asi dobře, zůstal u nás na noc a pak odletěl," doplňuje paní Jana.

"To tedy měli opravdu vzácnou návštěvu. Čápi černí totiž žijí spíše hluboko v lesích, kde si stavějí hnízda na stromech, toto byl evidentně mladý čáp, který se prostě zatoulal. Čápi černí odlétají o dva tři týdny později, než jejich bílí bratranci," komentuje další čapí zajímavost Sviečka s tím, že by ještě letos měl dosáhnout kýžené mety.

Tím, že okroužkuje ptáka s pořadovým číslem 200 000 !!!, postoupí na pomyslné ornitologické hierarchii na pomezí první evropské desítky.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam