Cimburk: na chřibskou Petru

Foto: KroměřížskoFoto: Kroměřížsko
Foto: Kroměřížsko
Turistický blog 27. 8. 2019 | Zdroj: Kroměřížsko

KROMĚŘÍŽSKO - V letním slunci tu z lesa vystupuje masa kamení. Místy je okrově žlutá, místy do růžova, někde je zčernalá stářím. Když tak stojíte v troskách starobylého paláce na chřibském hradě Cimburku, připadáte si najednou jako v jordánské Petře. Obklopeni kamením a tajemnými příběhy.

V pustých lesích nechal hrad postavit někdy ve 14. století Bernard z Cimburka. Čeští i moravští rytíři z doby krále Jana Lucemburského tu zažili nejeden slavný lov a hostinu. Přes Cimburk se převalila historie v podobě Husitů, uherských hord, Švédů, kteří si sem odskočili od obléhaného Brna i Turků při jejich vpádech na Moravu.

Kroměřížsko

Není to tak dávno, co byl Cimburk zapomenutou hromadou kamení v chřibských kopcích. Ten, kdo se sem vyškrábal naposledy před 15 lety, by ale hrad dnes nepoznal. Náletové dřeviny jsou ty tam, všude se pilně pracuje na záchraně hradu, majestátné hradní věže i hradního paláce.

Kroměřížsko

Vousatý kastelán v letním horku zamyšleně posedává ve stínu na parkánu. “Cimburk je srdeční záležitostí všech, které tu vidíte,” usmívá se a pokyvuje hlavou k dredatým děvčatům za barem v kiosku a u pokladny i k vousatým kolegům na lešení. “Někdy v 90. letech vznikla studie pro obnovu hradu, od té doby se snažíme vyklučit les, který se do hradu dere, opravujeme bortící se zdivo a přemýšlíme, jak hrad uchránit od dalšího chátrání.”

Kroměřížsko

Kastelán Pavel Kudlička na hradě dokonce i bydlí, a přestože by se to mohlo zdát jako velice romantické místo k životu, jen málokdo z nás by měnil. Voda tu teče ve studánce vzdálené dva kilometry, elektřinu vyrábí generátor, teplo je jenom tam, kde se zatopí a to jen pár metrů od kamen. V zimě je tu sněhu pořád dost, na podzim hradem fučí severák a v létě se tu nezastaví stavební práce. Přesto pan Kudlička vypadá spokojeně.

Kroměřížsko

Na Cimburk se dostanete příjemnou procházkou od rozcestníku U Křížku, kde můžete nechat auto. Kdo se nebojí chodit pěšky, může si sem udělat skvělý výlet z Koryčan, Střílek nebo dokonce z Buchlova. Až se před vámi otevře lesní panorama a uvidíte mohutné kamenné věže, vzpomeňte si na rytíře, kteří tu kdysi nechali hrad vystavět, na krásné panny, kterým se dvořili, i na hrdinské bitvy, ve kterých hrad obstál. Nebo se nechejte jenom tak okouzlit jedinečným duchem místa, který tu na vás dýchá ze všech stran.

Fotogalerie

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam