Tip na výlet: obdivujte podzimní krajinu z rozhleden

Zdroj: Resert ValachyZdroj: Resert Valachy
Zdroj: Resert Valachy
Okno do kraje 12. 10. 2019 | Zdroj: Martina Žáčková

ZLÍNSKÝ KRAJ - Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ten z ptačí perspektivy. Na podzim, když se zbarví listí stromů a krajina hraje nejrůznějšími odstíny, to platí dvojnásob. Zpestřete si říjnové dny výletem k některé z rozhleden. Ve Zlínském kraji dnes máte na výběr ze tří desítek hezkých míst.

✔ Tip na úchvatné panorama

Rozhledna Královec

Dřevěná rozhledna nad Valašskými Klobouky je na první pohled vlastně „úplně obyčejná“, ale výhled z ní patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete ve Zlínském kraji najít. Jako na dlani je odsud celá oblast jižního Valašska s Vizovickými vrchy, Bílými Karpaty a Javorníky. 

■  Kde se nachází: Vrch Královec u Valašských Klobouk, 655 m.n.m.

■  Parametry: výška 21,5 m (vyhlídková plošina v 18 metrech), otevřena 2006

■  Doporučený start: centrum Valašských Klobouk (1,5 km po naučné stezce Královec) nebo parkoviště u rekreačního střediska Královec (0,5 km lesní cestou)

rozhledny.webzdarma.cz/klobouky.htm

✔Tip na zábavný výlet s dětmi

Rozhledna Miloňová

Výšlap k této rozhledně bude bavit i vaše děti. Jednu z cest k ní totiž lemuje trasa nazvaná Hledej poklad na Galiku, která je připravena právě pro pobavení malých výletníků školního věku. Stačí si vyzvednout v hotelu Galik tištěné instrukce, podle nichž děti cestou plní jednoduché úkoly a sbírají tak čísla do kódu, s nímž po návratu otevřou „poklad“ - trezor s drobnými odměnami. Trasa zabere 3 až 4 hodiny.

■  Kde se nachází: vrch Miloňová, 846 m.n.m. (u Velkých Karlovic)

■  Parametry: výška 24 m (vyhlídková plošina ve 20 metrech)

■  Doporučený start: hotel Galik (3 km)

www.valachy.cz

✔Tip na architektonickou zajímavost

Rozhledna Salaš

Jedna z nejmladších rozhleden v ČR vznikla jinak, než bývá obvyklé, a výrazně jinak než ostatní i vypadá. Stavbu zaplatil soukromý investor pro potěšení druhých, na svém pozemku a z vlastních peněz. Vypsal kvůli tomu i architektonickou soutěž, z níž vzešla originální stavba připomínající dvě sedmičky zaklesnuté v sobě (někdo v ní vidí např. i hasák nebo skákací můstek z koupaliště).

Ze dvou plošin můžete obdivovat krásy Chřibů, Bílých Karpat, vidět jsou i věže nedaleké velehradské baziliky. Atmosféra místa vám určitě učaruje.

■  Kde se nachází: nad obcí Salaš, 366 m.n.m.

■  Parametry: výška 20 m (2 vyhlídkové plošiny v 15 a 20 metrech)

■  Doporučený start: centrum obce Salaš - obecní úřad (1 km)

www.rozhlednasalas.cz

✔ Tip pro aktivní výletníky

Rozhledna Brdo

Jedna z mála kamenných rozhleden u nás stojí na nejvyšším místě Chřibů. Na rozdíl od většiny jiných se k ní nedá příliš přiblížit autem a výlet je tak příležitostí k poctivé pěší túře.

Zajímavostí je, že stavba vznikla díky solidaritě velkého množství dobrovolníků. Nejenže přispívali finančně, ale také sem postupně vynášeli stavební materiál. Autoři rozhledny, Svatopluk Sládeček a Bohuslav Stránský, byli za toto dílo odměněni Čestným uznáním v kategorii krajinářská a zahradní tvorba v architektonické soutěži Grand Prix 2005.

■  Kde se nachází: vrch Brdo, 587 m.n.m.

■  Parametry: výška 23,9 m (vyhlídková plošina 21 m), otevřena 2004

■  Doporučený start: penzion Bunč  (3,5 km)

O rozhlednách v kraji

Na území Zlínského kraje se dnes nachází 35 rozhleden, z toho nejméně (3) jsou na Zlínsku a nejvíce (17) je jich na Uherskohradišťsku.

Nejstarší rozhledna (na Svatém Hostýně) byla otevřena v roce 1898. Teprve o sto let později byla zpřístupněna druhá v pořadí – Čarták na Vsetínsku. K zajímavostem patří například pestrobarevná Jurkovičova rozhledna u Rožnova pod Radhoštěm nebo Vartovna, přezdívaná díky typické ocelové konstrukci „Valašská Eiffelovka“.

Zdroj: http://rozhledny.webzdarma.cz

 

reklama

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam