Tým vědců ze zlínské univerzity má na kontě převratný nápad, vyvinul drůbeží želatinu

ZLÍN - Tým Pavla Mokrejše z Fakulty technologické (FT) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) vyvinul drůbeží želatinu. Jde o významnou událost, serveru Zlin.cz to sdělil Jan Malý z tiskového oddělení zlínské univerzity.

Bonbóny, zákusky, aspiky, lékové kapsle, nutriční doplňky stravy, kosmetické přípravky… Potravinářských produktů nebo farmaceutických a kosmetických aplikací, kde se dnes využívá želatina, je celá řada. Novou – inovativní biotechnologií, s využitím nejnovějších vědeckých poznatků, dlouholetých zkušeností i jistou mírou převratného nápadu, vyvinul tým Pavla Mokrejše z Fakulty technologické (FT) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) drůbeží želatinu. Nová technologie představuje výrazný posun v její výrobě. Na technologické řešení získal výzkumný tým prostřednictvím Centra transferu technologií UTB český patent.

„Náš vynález se týká výroby želatiny z drůbežích vedlejších jatečních produktů – v podstatě se v současnosti jedná o jatečný odpad. Dnes běžně 20 – 30 % živé hmotnosti drůbeže představují vedlejší jatečné produkty, jako jsou běháky, hlavy, kůže apod. Rovněž i zbytky po zpracování strojně odděleného masa, které obsahují značný podíl kosterní a chrupavčité hmoty. Tyto zatím velmi málo využité tkáně jsou přitom bohaté na kolagen,“ řekl Mokrejš.

Zatímco stávající technologie zpracování výchozí suroviny využívaly buď kyselin či zásad (což zatěžuje životní prostředí), navržená technologie opracovává výchozí surovinu nově vyvinutou biotechnologickou cestou (s využitím proteolytického enzymu). Způsob je ekonomicky a technologicky výhodnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí – jde totiž o prakticky bezodpadovou technologii. „Drůbeží želatina připravená naší technologií má vysokou pevnost gelu (až 300 Bloom) a velmi nízký obsah popelovin (˂ 2,0 %), čímž splňuje nejpřísnější farmaceutické a potravinářské standardy,“ doplnil Mokrejš.

Nová technologie má přínos nejen v tom, že se díky ní výrazně sníží množství nevyužitelného jatečního odpadu. Celosvětová spotřeba želatiny totiž neustále stoupá (jen za posledních 6 let se zvýšila o cca 20 %). Drůbeží želatina dnes představuje jen zlomek z celosvětové produkce želatiny; k produkci želatiny se využívají tradičně nejvíce vepřové a hovězí suroviny. Nová biotechnologická cesta – patentovaná technologie z UTB – tak může přispět ke zvýšení tohoto podílu.

„Na vynález byla prostřednictvím CTT podána i mezinárodní patentová přihláška, která je v současné době v řešení,“ doplnila ředitelka centra Ivana Bartoníková.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x