Jak se správně saunovat? Důležitá je pravidelnost, radí šéf wellness centra

ZLÍNSKÝ KRAJ - Saunování patří neodmyslitelně ke zdravému životnímu stylu. Jeho obliba roste zvláště nyní na podzim, kdy se ochladí a leckdo se snaží na poslední chvíli posílit imunitu před sezonou viróz. Víte, jak na to, aby mělo saunování opravdu ten správný účinek?

Jak se v sauně chovat a čeho se vyvarovat? Zeptali jsme se Martina Pařízka, šéfa relaxačního centra Wellness Horal ve Velkých Karlovicích, které patří k nejnavštěvovanějším u nás.

Je skutečně otužování prostřednictvím sauny tak účinné, jak se tvrdí?

Rozhodně ano. Tím, že je tělo vystavováno střídání teplot, se buduje jeho odolnost a imunita. Dokládá to řada studií a já můžu přidat osobní zkušenost: díky saunování nevím, co je rýma, a také kolegové saunéři, kteří u nás ve wellness provádí saunové rituály a jsou v sauně takřka denně, vůbec nebývají nemocní. Důležité ale je saunovat se pravidelně, alespoň jednou týdně.

Může se saunování věnovat kdokoli?

Ne zcela. Těm, kdo začínají a mají zdravotní potíže, doporučuji se nejdřív poradit s lékařem. Pokud ten saunu  nedoporučí, existuje už dnes alternativa jak v podobě saun s nižšími teplotami, tak také infrasaun, které umožňují saunování i kardiakům, astmatikům, lidem s vysokým krevním tlakem či alergikům. Fungují na jiném principu, prohřívají tělo infrazářením zevnitř, ale efekt mají také velký.

Jaká pravidla je potřeba dodržovat v klasické sauně? Dá se saunovat třeba i s rýmou?

To ne, klasická finská sauna, na rozdíl od infrasauny, může lehké zdravotní potíže umocnit. Dále není dobré se saunovat s plným žaludkem, ale také ne hladoví ani těsně po velké fyzické námaze. Před vstupem se umyjte mýdlem a tělo osušte. Uvnitř, pokud to lze, ležte nebo se alespoň snažte mít nohy ve stejné výšce jako tělo a hlavu, aby bylo vše vystaveno přibližně stejné teplotě. Dýchejte nosem a pokud by vás nosní vstup pálil, zakryjte si ho dlaní. Ke konci prohřívání na chvíli usedněte, aby se vám při odchodu nezamotala hlava. Venku se nejdřív osprchujte, abyste smyli pot. Až pak použijte ochlazovací bazén. Kdo ho nesnese, stačí se osprchovat studenou vodou, případně jen vyjít ven a nechat na sebe působit chladný vzduch.

Říká se, že toto saunové „kolečko“ by měl člověk zopakovat třikrát..

Tři opakování jsou doporučená, může to být i víc, podle individuálních možností a potřeby. Před dalším vstupem do sauny byste si měli na 15 až 20 minut odpočinout a doplnit tekutiny. Po posledním opakování si dopřejte výrazně delší odpočinek aspoň 30 minut.

Co jsou nejčastější chyby při saunování, se kterými se setkáváte?

Třeba již zmíněné sprchování před vstupem do ochlazovacího bazénu. Někteří to vynechávají, protože si asi neuvědomují, že je to nehygienické a neohleduplné vůči ostatním. Nešvarem bývá i hlučný hovor v sauně, kam většina lidí chodí tiše relaxovat. U nás hostům často vysvětlujeme, že je z hygienických důvodů důležité si v sauně podložit prostěradlem opravdu všechny části těla včetně šlapek nohou. Osvěta funguje a většina těchto nešvarů mizí.

Co jsou saunové rituály, které dnes nabízí čím dál více wellness center?

Jde o velmi atraktivní doplněk saunování, kdy je přítomen saunér, který saunování přímo „řídí“. Polévá horké kameny vonnými esencemi nebo na ně klade ledové koule, horký vzduch pak víří ručníky a dalšími pomůckami, což zvyšuje nástup pocení a pocit horka. Když jsme u nás s rituály před osmi lety začínali, byla to rarita, která do Česka právě dorazila z Rakouska a Německa. Dnes je pořádají příležitostně i další wellness centra v regionu, hosté mají tento druh zábavy rádi. 

Liší se pravidla saunování dětí a dospělých?

Nijak zvlášť. Rodiče hlavně musí dbát na to, aby délka pobytu v sauně odpovídala aktuálnímu zdravotnímu stavu dítěte a tomu, jak je zvyklé snášet horko. Pro děti je pobyt ve stísněném a horkém prostoru sauny nepřirozenou aktivitou, jejíž efekt ještě neumí docenit, přirozeně zde nechtějí být dlouho. Hlavně děti do ničeho nenuťte a velmi dobře hlídejte, aby měly dostatečný odpočinek a přísun tekutin.

Kde se saunovat?

  • Hotelová wellness centra (pro veřejnost): Wellness Horal Velké Karlovice, hotel Soláň, Alexandria a Pohoda Luhačovice,  Žítková Kopanice, Synot Staré Město a další
  • Wellness centra: Amenity Zlín, K1 Wellness Zlín, Medical&Wellness Harmony Kroměříž a další
  • Sportovní centra: Paráda Kroměříž, Aquacentrum Zdounky, SPORTRELAX Holešov, Apollo Otrokovice, Galaxie Zlín a další
  • Sauny naleznete i v aquacentrech a městských lázních
  • Kam za saunovými rituály: Wellness Horal, SPORTRELAX Holešov, Aquapark Uherské Hradiště

 

inzerce

 

inzerce

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x